W programie spotkania dla przyszłych mam: bezpłatne badania prenatalne i porady specjalistów dla kobiet i dzieci do lat 2.

Na Opolszczyźnie realizowany jest współfinansowany przez Unię projekt wszechstronnej opieki nad matką i dzieckiem „Opolskie dla rodziny”.

Jednym z jego realizatorów do końca 2018 roku jest Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu wraz z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym oraz Zespołem Opieki Zdrowotnej w Nysie. Ich oferta adresowana jest do mieszkańców powiatów: nyskiego, prudnickiego, opolskiego oraz Opola. Kobiety w ciąży poniżej 35. roku życia, dzieci do lat 2 oraz ich opiekunowie mogą skorzystać z dodatkowych, bezpłatnych badań oraz specjalistycznej opieki.

W ofercie są m.in. nieinwazyjne badania prenatalne, porady i badania dla dzieci, wizyty położnej u wcześniaków, pogłębiona diagnostyka rozwoju dziecka, niwelowanie nieprawidłowości rozwoju, mobilna porada fizjoterapeuty, szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci do 2 lat. Szczegóły, miejsca i kontakty można znaleźć na stronie ginekologia.opole.pl.

W ramach tego samego programu trzy projekty pod hasłem „Rodzimy w Opolskim” realizuje „Zdrowa Rodzina”.

- Zwykle, gdy test ciążowy okazuje się dodatni, pojawia się myśl, że pora umówić się do ginekologa. Jest jednak też inne rozwiązanie – można od razu pójść do położnej i stać się uczestniczką jednego z trzech naszych projektów - mówi położna Ewa Janiuk. - Obejmują one zasięgiem całe województwo.

Na uwagę zasługują spotkania z położną dla kobiet w ciąży do 20. tygodnia. To wyjątkowa oferta, bo nigdzie w Polsce nie ma tego typu inicjatywy. W ramach NFZ są spotkania, ale od 21. tygodnia ciąży, a tu kobieta od pierwszej chwili, gdy uświadomi sobie, że będzie matką, może za darmo skorzystać z fachowego wsparcia.

Spotkania te mają na celu „oswojenie” kobiet z nową sytuacją, wyjaśnienie im, co dzieje się z ich ciałem. Jest mowa o diecie optymalnej dla mamy i dziecka, o tym, jaki powinien być przyrost wagi w ciąży, jak pielęgnować ciało w każdym z trymestrów, by pozostało ładne, jak powinna wyglądać wyprawka dla dziecka, na co zwrócić uwagę przy urządzaniu pokoju maluszka, jakie badania należy wykonać, czego może ciężarna oczekiwać w ramach NFZ itp. Cały cykl to 10 spotkań, można do nich dołączyć lub zrezygnować w dowolnym momencie.

Spotkania odbywają się w każdym powiecie. Kalendarium jest zamieszczone na stronie rodzimywopolskim.pl.

Telefon do koordynatora - 577 999 037.

Zobacz: Opolskie Info [12.01.2018]

Wierszyki na DZIEŃ BABCI 2018. Życzenia dla BABCI - sms, krótkie, na laurkę, na kartkę

Wierszyki na DZIEŃ DZIADKA 2018. Życzenia dla DZIADKA - sms, krótkie, na laurkę, na kartkę