Studenci i pracownicy Wydziału Prawa UO napisali 105 listów, by bronić ludzi w 10 krajach

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Na zdjęciu studentki IV roku prawa: Iga Jatowicz, Żaneta Kiczmach oraz Justyna Iwańska - uczestniczki akcji.
Na zdjęciu studentki IV roku prawa: Iga Jatowicz, Żaneta Kiczmach oraz Justyna Iwańska - uczestniczki akcji. Krzysztof Ogiolda
Maraton Pisania Listów to akcja Amnesty International. Jej celem jest ratowanie osób, których prawa w różnych krajach są łamane.

Są wśród nich m.in.: Emil Ostrowko z Białorusi niesłusznie oskarżony o handel narkotykami i jako 17-latek skazany na 10 lat więzienia, 16-letnia Iranka Yasman Aryani, która sprzeciwiła się przymusowemu noszeniu hidżabów przez kobiety i trafiła do więzienia na 16 lat, a także 15-letni Magai Matiop Ngong za rzekome zabójstwo skazany na karę śmierci.

- Nasi studenci na wszystkich kierunkach uczą się na temat ochrony praw człowieka zarówno na poziomie regionalnym, jak i ogólnoświatowym - mówi Aleksandra Wilk z Instytutu Nauk Prawnych. - Maraton daje możliwość zobaczenia, że niektóre z tych mechanizmów nie działają i zabrania głosu w obronie poszkodowanych. Uczymy się teorii, orzecznictwa. Ale chcemy pokazać, że czasem potrzebne są inicjatywy oddolne, by łamanie praw ludzi powstrzymać, a poziom przestrzegania prawa polepszyć. Chcieliśmy do podejmowania takich inicjatyw społecznych i proobywatelskich naszych studentów zachęcić.

W Maratonie Pisania Listów wzięły udział m.in. studentki IV roku prawa: Iga Jatowicz, Żaneta Kiczmach oraz Justyna Iwańska.

- Uważam, że te listy mogą przynieść dobry skutek – uważa Iga Jatowicz. - Skoro mogę się przyczynić do uwolnienia jakiejś osoby lub poprawienia sytuacji prawnej w jej kraju, chcę swoją cegiełkę do tej akcji dołożyć. Wiadomo, jeden list niczego nie zmieni. Ale im więcej osób się zaangażuje, tym lepiej.

- Wszystkie te studentki działają w Klinice Prawa, czyli studenckiej poradni prawnej i udzielają - pod merytorycznym nadzorem prawników z wydziału - darmowych porad prawnych – mówi koordynatorka kliniki Edyta Rzadkowska. - Organizujemy to wydarzenie we współpracy z Fundacją Semper Avanti.

Doświadczenie pokazuje, że to pisanie listów może być skuteczne. W ubiegłym roku w całej Polsce napisano ponad 300 tys. listów. Udało się uwolnić m.in. ukraińskiego reżysera, który odbywał karę 17 lat pozbawienia wolności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska