Nie kichaj na drzewa

  Fot. archiwum

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Kontakt z olchą dla alergików jest bardzo przykry.

  Kontakt z olchą dla alergików jest bardzo przykry. ©Fot. archiwum

  Zaczyna się wiosna i kończy okres ulgi dla sporej grupy alergików, bo zaczęły już pylić wczesne drzewa: olcha i leszczyna.
  Kontakt z olchą dla alergików jest bardzo przykry.

  Kontakt z olchą dla alergików jest bardzo przykry. ©Fot. archiwum

  Do czego służą

  Do czego służą


  - sól fizjologiczna w pojemniczkach 2- i 5-ml. - do zmywania pyłków i tzw. mediatorów reakcji alergicznej, można przemywać nią spojówki kilka razy dziennie, co daje dobry efekt
  - sól fizjologiczna w atomizerach - do płukania nosa
  - preparaty wody morskiej w aerozolu - też do nosa, płucze się go 5 razy dziennie: najpierw jedną przegrodę, a potem drugą.  O tym, że ktoś jest na ich pyłki uczulony, świadczy kichanie, katar, świąd spojówek, drapanie w gardle, wysypka na skórze. A gdy ktoś cierpi na astmę - dochodzą do tego duszności.
  - Jeżeli wiosna przychodzi powoli, to wtedy pylenie z drzew nasila się stopniowo i alergik nie odczuwa od razu tak silnego ich ataku - mówi Barbara Żurek, specjalista alergolog i chorób płuc z Poradni "Allergovita" w Opolu. - W tym roku jednak, ze względu na przeciągającą się zimę, drzewa były w długim uśpieniu i od razu zaczną mocno pylić. Bardzo niepokojące jest to, że za kilka dni ma już być 20 stopni Celsjusza, więc wszyscy uczuleni na pyłki wczesnych drzew mogą się bardzo źle poczuć.
  Niektórzy alergicy reagują już wtedy, gdy w metrze sześciennym powietrza pojawia się 50 ziaren pyłku. A inni dopiero wtedy, gdy jest ich co najmniej 200. Nagłe ocieplenie może jednak sprawić, że cierpieć będą tak samo jedni jak i drudzy.
  - Osoby, które wiedzą jak działa na nie olcha czy leszczyna, powinny już zacząć łykać lek antyhistaminowy, nie czekając na przykre objawy - radzi dr Barbara Żurek. - Należy to robić codziennie rano po śniadaniu, a także zakraplać oczy i nos (szczegóły w ramce - przyp. red.). Wskazane jest również chodzenie w okularach przeciwsłonecznych oraz - po powrocie do domu - wzięcie prysznica, żeby zmyć z siebie pyłki. A w przypadku istniejącej astmy oskrzelowej należy brać leki przepisane wcześniej przez lekarza.
  Należy pamiętać, że ktoś może zareagować alergią na bazie przyniesione do domu.
  - Wiele osób nawet jeszcze nie wie, że są uczulone na pyłki wczesnych drzew i sądzą, że katar czy kichanie, które im dokuczają, to objawy przeziębienia - dodaje dr Żurek. - Dlatego jeśli one nie mijają, warto skonsultować się wtedy z alergologiem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo