Noworodki pod kontrolą

  Noworodki pod kontrolą

  Zdjęcie autora materiału

  Nowa Trybuna Opolska

  W Polsce co pięćsetnemu dziecku grozi cukrzyca typu I, która wymaga przyjmowania insuliny. Ale można próbować temu zapobiec.
  Dzięki specjalnemu programowi TRIGR realizowanemu od 2001 r. w naszym kraju obejmuje się dziesięcioletnią obserwacją nowo narodzone dzieci, u których matek, ojców lub rodzeństwa stwierdzono ten typ cukrzycy. Ponadto prowadzi się u tych maluchów badania markerów genetycznych, immunologicznych i metabolicznych.

  - Przeprowadzenie wywiadu rodzinnego oraz tych wszystkich badań ma na celu wytypowanie noworodków, u których jest zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy - informuje dr n.
  med. Wojciech Guzikowski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Ginekologiczno-Położniczego i Noworodków w Opolu ds. leczniczych. - A następnie, w ramach programu TRIGR, obejmuje się je specjalną opieką. Wykazano już, że sposób żywienia dziecka wpływa na zapadalność na cukrzycę typu pierwszego w późniejszym okresie jego życia. Otóż naturalne karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania, a karmienie sztuczne je zwiększa.
  Uważa się, że czynnikiem współodpowiedzialnym za rozwój cukrzycy typu I jest karmienie noworodków z grupy ryzyka mlekiem krowim. Dlatego, aby to ryzyko ograniczyć, należy je odżywiać specjalnymi mieszankami. Uczestnictwo w programie TRIGR (szczegóły w ramce) je zapewnia.

  Wystąpienie objawów klinicznych cukrzycy insulinozależnej jest poprzedzone niekiedy wieloletnim okresem bezobjawowym, więc choroba ta może przebiegać skrycie. Dlatego im szybciej noworodek zostanie objęty odpowiednią profilaktyką, tym lepiej.Jak dziecko trafia do programu
  Informuje (i radzi) dr n. med. Wojciech Guzikowski
  - Należy zgłosić uczestnictwo w programie już w czasie ciąży (musi być dodatni wywiad rodzinny, czyli: u ciężarnej, ojca dziecka, rodzeństwa jest stwierdzona cukrzyca), aby natychmiast po porodzie noworodek został objęty opieką; zgłoszenia przyjmują: Poradnia Diabetologiczna dla Dzieci przy WCM w Opolu (dr Sławomir Rak) lub Oddział Patologii Ciąży Szpitala Ginekologiczno-Położniczego i Noworodków w Opolu.
  - Kolejny etap - pobranie krwi pępowinowej po porodzie (w Wojewódzkim Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym i Noworodków w Opolu), po czym krew jest natychmiast transportowana drogą lotniczą do Helsinek, a część jej trafia do Kliniki Pediatrii we Wrocławiu.

  - W przypadku dodatnich wyników dziecko dostaje nieodpłatnie specjalne odżywki, które rodzice mają mu podawać przez 6-8 miesięcy; ma zapewnioną kontrolę lekarską, a rodzice - poradnictwo.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo