Witaminy - pestki słonecznika

Witaminy - pestki słonecznika

Fed

Nowa Trybuna Opolska

Aktualizacja:

Nowa Trybuna Opolska

Witaminy - pestki słonecznika
Witaminy - pestki słonecznika
Pomagają przedłużyć młodość, a dyni poleca się jako naturalny lek na prostatę.
Na słoneczniku poznali się już Inkowie, którzy uprawiali tę roślinę. Obecnie wykorzystuje się ją prawie w całości w celach leczniczych. Np. jej kwiaty służą do wyrobu jednego z lekarstw przeciwko malarii.

- Najbardziej cenne są jednak pestki słonecznika - twierdzi Hanna Sarnecka, znawczymi medycyny naturalnej. - Zawierają bowiem dużo witaminy E, która działa odmładzająco i B6, wpływającej bardzo korzystnie na wygląd naszej skóry.


Znajduje się w nich białko najlepszego gatunku oraz olej. Zawierają też w sporych ilościach cenne minerały: żelazo, cynk i potas. Spośród produktów spożywczych poleca się zwłaszcza olej słonecznikowy oraz chleb z dodatkiem nasion tej rośliny. W oleju, obok wit. E, dominują też kwasy omega-6, które są niezastąpione w budowie komórek. Jest on nie tylko zdrowy, ale i smaczny.

Jeżeli chodzi o dynię, to najwartościowsze są pestki świeżo łuskane. Stanowią bowiem bogate źródło witamin z grupy B, wapnia, żelaza, fosforu i cynku. Ich najlepszym składnikiem jest jednak olej otrzymywany z tego warzywa. Np. cynk okazuje się bardzo pomocny w leczeniu schorzeń prostaty u mężczyzn, a świeżo obrane nasiona (utarte z miodem lub cukrem) i popijane mlekiem są naturalnym, wypróbowanym lekiem na pozbycie się robaków u dzieci.

Zawarte w dyni witaminy B1, B2, B3, zwłaszcza w powiązaniu z cynkiem, łagodzą schorzenia skórne, np. wypryski, trądzik. Dlatego jej pestki poleca się szczególnie osobom młodym, wchodzącym w okres dojrzewania. Z kolei witaminy z grupy B wpływają korzystnie na pracę układu nerwowego.


Słodkie okazje z wysokimi rabatami

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Imprezy

Wideo