Sukces szczypiornistów Politechniki Opolskiej

Sebastian Stemplewski/archiwum
Paweł Swat został królem strzelców turnieju finałowego.
Paweł Swat został królem strzelców turnieju finałowego. Sebastian Stemplewski/archiwum
Zajęli oni trzecie miejsce podczas Akademickich Mistrzostw Polski.

Nasi szczypiorniści zaliczani byli do grona faworytów do medali. W końcu w ich składzie są zawodnicy na codzień grający w regularnych rozgrywkach ligowych w barwach I-ligowej Gwardii Opole czy II-ligowego OSiR-u Komprachcice.
Zespół Politechniki nie zawiódł. Wygrał półfinał mistrzostw w Katowicach gdzie pokonał w finale 27-21 AWF Katowice.

To się okazało zgubne jak pokazał turniej finałowy z udziałem w Zielonej Górze albowiem na drodze już w pierwszej
grupie stanęło Kolegium Nauczycielskie z Przemyśla więc w praktyce cała drużyna już ekstraklasowego Czuwaju Przemyśl. Politechnika w pierwszym meczu grupowym pokonała 27-21 ubiegłorocznego brązowego medalistę - PWSZ Leszno. Następnie w starciu z KN Przemyśl nasz zespół po bardzo dobrym spotkaniu przegrał 27-29. W ostatniej kolejce grupowej podopieczni trenera Tomasza Zajączkowskiego pokonali 24-23 Uniwersytet Łódzki, którym dowodził jako trener medalista olimpijski Zygfryd Kuchta.

W kolejnej rundzie doszło do połączenia grup z zaliczeniem meczu z drużyną swojej grupy. Politechnika Opolska najpierw pokonała z łatwością zespół Uniwersytetu Warszawskiego 26-19 (w praktyce ta drużyna jako AZS UW Warszawa walczyła o awans do ekstraklasy w tym sezonie), a następnie zwyciężyła Uniwersytet Jagielloński 30-19. Ponieważ punktów nie straciło KN Przemyśl opolanom pozstała walka o brązowy medal z Politechniką Łódzką. Dodatkowym smaczkiem było zwycięstwo w klasyfikacji uczelni technicznych, co udało się naszym zawodnikom gdyż wygrali 27-24. W finale KN Przemyśl zwyciężyło AWF Katowice 29-28 i zostało akademickim mistrzem Polski.

Politechnika Opolska grała w składzie: Tomasz Oleksyn, Tomasz Wróbel (bramkarze) - Paweł Swat (król strzelców turnieju), Jakub Kłoda, Tomasz Marcyniuk, Tomasz Juros, Krzysztof Juros, Przemysław Zadura, Michał Drej, Piotr Sendra, Łukasz Skonieczka i Mateusz Miś. Trener Tomasz Zajączkowski.