Sukces uczniów z Kędzierzyna i opolskiej politechniki

Tomasz Kapica
Sebastian Juraszek, Dawid Hadamek i Jan Killman obok „kosmicznego” pojazdu.
Sebastian Juraszek, Dawid Hadamek i Jan Killman obok „kosmicznego” pojazdu. zstio
Wspólnie stworzyli łazika marsjańskiego, który zachwycił na międzynarodowych zawodach.

Łaziki to rodzaje sond kosmicznych. Muszą być mobilne, trwałe i niezawodne. Te, wysyłane w prawdziwe misje, są warte miliony dolarów i opracowywane przez najlepszych inżynierów na świecie. Ale na wielu uczelniach i szkołach technicznych młodzi ludzi tworzą podobne pojazdy z nadzieją, że ich rozwiązania techniczne zostaną kiedyś zastosowane w praktyce.

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu od kilku lat ma podpisaną umowę patronacką z Wydziałem Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej, która przewiduje m.in. udział w zajęciach laboratoryjnych na uczelni.

Tak się złożyło, że PO realizowała projekt konstruowania łazika marsjańskiego na międzynarodowy konkurs. Uczniowie klasy III t. mechatronicznej ZSTiO -Sebastian Juraszek, Dawid Hadamek i Jan Killman - pod opieką nauczyciela Bernarda Barona, skonstruowali moduł z kamerą, który został zainstalowany w tym pojeździe.

- Poświęciliśmy wiele swojego wolnego czasu na prace przy tym projekcie, ale w zamian zyskaliśmy nowe doświadczenie i umiejętności. Wspólnie szukaliśmy optymalnych rozwiązań podczas budowy podnośnika. To była świetna zabawa – relacjonują uczniowie szkoły.

Cały zespół Politechniki Opolskiej wziął udział w Międzynarodowych Zawodach Łazików Marsjańskich w Chęcinach pod Kielcami i zajął bardzo wysokie 7. miejsce na 43 startujące drużyny.

- Moduł kamery zainstalowanej na ruchomym podnośniku jest bardzo ważnym elementem łazika i zyskał uznanie wśród uczestników zawodów m.in. z USA czy Indii – podkreślał prof. Sebastian Brol.

Młodzi konstruktorzy otrzymali upominki i listy gratulacyjne. Wręczył im je prof. Marian Łukaniszyn, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. Podczas spotkania w ZSTiO gościli też wykładowcy tej uczelni, dr hab. inż. Mirosław Szmajda, dr hab. inż. Sebastian Brol wraz z grupą doktorantów i studentów.

To właśnie młodzi Polacy są jednymi z najlepszych konstruktorów tego typu urządzeń na świecie. Na amerykańskiej pustyni w stanie Utah organizowane są prestiżowe zawody dla studentów z najlepszych technicznych uczelni na naszym globie. Zwycięzcą tegorocznej edycji został zespół z Politechniki Rzeszowskiej.

Uczniowie z ZSTIO chcieliby, aby w przyszłości skonstruowany przez nich pojazd także wziął udział w takich zawodach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska