Summer Camp w Pokrzywnej. Młodzi krapkowiczanie szkolili język angielski

Redakcja
Organizatorem obozu była gmina Krapkowice, która realizuje ten projekt przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Krapkowic.
Organizatorem obozu była gmina Krapkowice, która realizuje ten projekt przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Krapkowic.
Letni Obóz Językowy "Summer English Language Camp", organizowany w ramach partnerskiej współpracy trzech polskich gmin: Krapkowic, Morawicy i Zabierzowa z miastem Camas w USA rozpoczął się w Pokrzywnej 5 lipca.

W tym roku warsztaty językowe prowadzone były przez czterech nauczycieli ze Stanów Zjednoczonych: Patricię Edwards, Candace Michener, Alonę Dickersonmoller, Alana Mollera oraz dwóch asystentów nauczycieli: Matthew Rotundo i Brodericka Oberga.

Kierownikiem obozu był Triandafilia Ralli, a opiekunami Jagoda Maklselon (z Krapkowic), Aleksandra Jasiorowska (z Morawicy), Renata Pędrys (z Zabierzowa). Fachową opiekę pielęgniarską zapewniała Halina Stanisz.

W uroczystości rozpoczęcia obozu językowego udział wzięli: Jolanta Myśluk, naczelnik wydziału oświaty i kultury Urzędu Miasta i Gminy w Krapkowicach oraz przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Krapkowic z Krystianem Klemensem, wiceprzewodniczącym Towarzystwa, na czele. Gośćmi specjalnymi byli Lloyd Halverson, koordynator współpracy polsko-amerykańskiej z Camas w USA, z żoną.
Sprawdzone już w latach ubiegłych formy nauki pozwoliły uczestnikom na bezpośredni kontakt z native speakerami, którzy w sposób naturalny zachęcali do komunikacji w języku angielskim i dbali o rozwój praktycznych umiejętności posługiwania się językiem obcym.

Popołudniami młodzież uczestniczyła w zajęciach artystycznych, plastycznych i sportowych. W programie były też zajęcia rekreacyjne oraz wycieczki: do Wrocławia, Kotliny Kłodzkiej i zamku w Mosznej, wejście na Biskupią Kopę. Jedną z atrakcji turystycznych obozu był spływ kajakowy rzeką Osobłogą z Komornik do Krapkowic.

W Kotlinie Kłodzkiej uczestnicy zwiedzili kłodzkie fortyfikacje, które są jednym z najlepiej zachowanych XVII-XVIII-wiecznych systemów obronnych, oraz Jaskinię Niedźwiedzią - najdłuższą jaskinię Sudetów, położoną w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy, w pobliżu wsi Kletno.

Podczas wyjazdu do stolicy Dolnego Śląska poznawali historię miasta i podziwiali perełki architektury wrocławskiej: Ostrów Tumski, katedrę św. Jana Chrzciciela, relikty zamku pierwszych Piastów, Ostrów Piaskowy z gotyckim kościołem Najświętszej Marii Panny i ruchomą szopką, most Piaskowy, Stare Miasto.

Zobaczyli też Panoramę Racławicką - relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej - i zwiedzili Muzeum Narodowe we Wrocławiu, którego zbiory obejmują przede wszystkim malarstwo i rzeźbę, szczególnie śląską. Bardzo spodobał im się Ogród Japoński.
Uroczyste zakończenie obozu odbyło się 17 lipca w "Zamkowym Młynie" w Krapkowicach, gdzie młodzież w programie artystycznym zaprezentowała zdobyte podczas tego pobytu umiejętności językowe, a Alan Moller, nauczyciel ze szkoły w Camas w USA, przedstawił prezentację podsumowującą dwutygodniowy pobyt w Pokrzywnej.

W podsumowaniu wzięli udział przedstawiciele zaprzyjaźnionych gmin (z Zabierzowa - zastępca wójta Wojciech Burmistrz, a z Morawicy - sekretarz Anna Kowalska. Gościem honorowym był konsul USA w Krakowie Leonard Perry), przedstawiciele krapkowickiej rady miejskiej (wiceprzewodniczący Józef Brzozowski i Krystyna Brzezińska, przewodnicząca komisji gospodarki i finansów) oraz przedstawiciele zarządu Towarzystwa Przyjaciół Krapkowic (eksburmistrz Piotr Solloch, który w 2004 roku podpisał deklarację o współpracy partnerskiej, Krystian Klemens i Adelajda Pawelczyk).

Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura podziękował nauczycielom z USA oraz kadrze obozu za zaangażowanie w rozwijanie umiejętności językowych młodzieży. Z kolei przedstawiciele miast partnerskich podziękowali krapkowiczanom za sprawną organizację obozu językowego.

Konsul USA w Krakowie Leonard Perry gratulował samorządowcom oraz życzył wytrwałości w kontynuowaniu podejmowanych działań, które przyczyniają się do pogłębiania przyjaźni między lokalnymi społecznościami.

Uczestnikom obozu burmistrz Krapkowic wręczył certyfikaty zakończenia obozu i drobne upominki. Uroczystość zakończyła się wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Kolejny obóz za rok, a jego organizatorem ponownie będą Krapkowice.

Camp Day podczas obozu

Podczas Camp Day - nawiązującego do tradycji polskich i amerykańskich - uczestnicy obozu zaprezentowali swoje umiejętności językowe, wokalne i taneczne. Rozpoczął się on uroczystym polonezem, w którym zatańczyli też uczniowie szkoły amerykańskiej i czeskiej.

Michalina z grupą obozowiczów dali pokaz tańca nowoczesnego. Występy zobaczyli przedstawiciele Rady Miejskiej w Krapkowicach: Krystyna Brzezińska, Anna Kielar, Józef Brzozowski, Józef Gut, przedstawiciele UMiG w Krapkowicach: Jolanta Myśluk z wydziału oświaty i kultury i Anna Grodzińska z wydziału organizacyjnego, sportu i turystyki oraz rodzice uczestników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska