Świetny występ 16-letniej Pauli Żukowskiej ze Zrywu Opole na Grand Prix Pucharu Polski

Paula Żukowska jest w bardzo dobrej dyspozycji przed mistrzostwami kraju.
Paula Żukowska jest w bardzo dobrej dyspozycji przed mistrzostwami kraju. fot. Sebastian Stemplewski
Nasza pływaczka podczas zawodów Grand Prix Polski w Dębicy triumfowała na wszystkich trzech dystansach, na których wystąpiła i wypełniła jedno minimum na mistrzostwa świata. Odbędą się one na przełomie lipca i sierpnia w Rzymie.

Pochodząca ze Zdzieszowic uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zielonej Górze pewnie wygrała rywalizację na 400 m stylem zmiennym, a czas 4.51,34 jest lepszy od minimum na MŚ, wynoszącego 4.51,60.

Wynik ten, który jest lepszy od poprzedniego rekordu Żukowskiej ustanowionego w marcu we włoskiej Novarze o blisko 1,5 sekundy, Żukowska musi jednak potwierdzić na mistrzostwach Polski. Te odbędą się za dwa tygodnie w Ostrowcu i tylko czas uzyskany na tej imprezie daje miejsce w reprezentacji.

Opolanka na 400 m zmiennym wyprzedziła o siedem sekund Katarzynę Żółnowską (MZOS Płock) i o 11 sekund Marcelinę Radlińską (Orka Zamość). Poza tym Żukowska była najlepsza także na tym samym dystansie, ale stylem dowolnym.
Te dwa wyniki pozwoliły jej zająć bardzo dobrą czwartą pozycję w punktowej klasyfikacji generalnej GP. Nasza pływaczka przegrała tylko z Aleksandrą Urbańczyk, Alicją Tchórz i nieznacznie z Katarzyną Wilk. Żukowska wygrała także na 200 m zmiennym (z czasem 2.19,31), wyprzedzając Urbańczyk.

Na drugim stopniu podium 200 m dowolnym stanęła Natalia Pawlaczek (Zryw), przegrywając tylko z Katarzyną Wilk (2.04,02). Opolanka uzyskała czas 2.05,68,. Z kolei wynik 27,59 dał jej trzecią lokatę na 50 m dowolnym. Pawlaczek była też piąta na 100 m dowolnym i 9. na 400 m tym samym stylem.

Obie nasze zawodniczki przebywają aktualnie na zgrupowaniu kadry juniorów w Dębicy, gdzie będą trenować do końca tygodnia.

Na zawodach w Dębicy spośród innych opolan Natalia Poloczek (Zryw) była 10. na 50 m stylem klasycznym, 6. na 100 m klasycznym i 8. na 200 m klasycznym. Maciej Stachura (Zryw) zajął 6. miejsce na 200 m zmiennym, 8. na 100 m klasycznym i 17. na 50 m klasycznym.