Świetny występ kolarzy Wibatechu Ziemi Brzeskiej [wideo]

Andrzej Bartkiewicz od kilku tygodni utrzymuje się w bardzo dobrej formie.
Andrzej Bartkiewicz od kilku tygodni utrzymuje się w bardzo dobrej formie. Sławomir Jakubowski
Andrzej Bartkiewicz zajął znakomite 2. miejsce podczas memoriału Andrzeja Trochanowskiego w Baboszewie na Mazowszu.

Jednodniowy wyścig odbywający się na trasach powiatu płońskiego zaliczany jest do serii BGŻ Proligi czyli 15 najważniejszych w ciągu roku w naszym kraju. Na starcie stanęło 102 zawodników. Byli przedstawiciele czterech polskich grup zawodowych, a także kilku innych klubów oraz goście z Czech, Słowacji i Niemiec.

Do przejechania mieli oni osiem pętli liczących 21 km. Cały wyścig liczył natomiast 168 km. Rozgrywany on był w upalnej pogodzie (30 stopni Celsjusza). W tych warunkach bardzo dobrze spisali się zawodnicy pierwszej grupy zawodowej z naszego regionu - Wibatechu Ziemi Brzeskiej, dla której ten sezon jest debiutanckim.

W czołowej grupie 25 zawodników finiszowało trzech z Wibatechu. Świetnie spisał się Andrzej Bartkiewicz, który przyjechał drugi nieznacznie przegrywając tylko na finiszu z Tomaszem Smoleniem (Bank BGŻ). Na 8. miejscu wyścig ukończył Łukasz Osiecki, a 12. był Marcin Wolski. Bartkiewicz tym samym potwierdził, że znajduje się w bardzo dobrej formie. Niespełna trzy tygodnie wcześniej zajął bowiem 10. miejsce w czteroetapowym wyścigu Hellena Tour.

W Baboszewie jechało jeszcze dwóch zawodników Wibatechu: Leszek Pluciński i Paweł Pac. Przyjechali oni w 17-osobowej grupie, która do najlepszych straciła 3 minuty i 44 sekundy. Pluciński został ostatecznie sklasyfikowany na 59., a Pac na 62. miejscu. Wyścig ukończyło 69 zawodników.
Już w czwartek 3 maja zawodnicy Wibatechu Ziemi Brzeskiej rozpoczną udział w 5-etapowym wyścigu "Szlakiem Grodów Piastowskich", który odbywać się będzie na Dolnym Śląsku. W naszym kraju to druga w kolejności pod względem prestiżu impreza kolarska po Tour de Pologne.

Wyścig będzie trwał od 3 do 6 maja (pięć etapów w cztery dni, łącznie do przejechania prawie 455 km). Na liście startowej są najlepsi polscy zawodnicy, a nie brakuje również wielu gości z zagranicy. Wśród nich będą byłe gwiazdy światowego peletonu. Przyjedzie Duńczyk Michael Rasmussen. W przeszłości wygrał on klasyfikację górską w Tour de France, ale w 2007 roku został zawieszony za niestawienie się na trzech kontrolach antydopingowych.

Podobnie sytuacja miała się z Niemcem Stefanem Schumacherem, który być może również przyjedzie na wyścig po Dolnym Śląsku. W przeszłości triumfował on w Tour de Pologne.