Sytuacja demograficzna na Opolszczyźnie. Konferencja w Opolu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Tylko w Opolu i powiecie namysłowskim po raz pierwszy od lat więcej osób urodziło się niż zmarło
Tylko w Opolu i powiecie namysłowskim po raz pierwszy od lat więcej osób urodziło się niż zmarło Archiwum
Tylko w Opolu i powiecie namysłowskim po raz pierwszy od lat więcej osób urodziło się niż zmarło i więcej wróciło z zagranicy niż wyjechało.

Ale poprawa odnotowana w ubr. dotyczy tylko dwóch powiatów. Zachowując obecny spadkowy trend, w 2050 r. mielibyśmy o ok. 290 tys. ludzi mniej, podczas gdy na koniec 2016 było 993 tys. Opolan.

- Demograficzna sytuacja województwa opolskiego jest najbardziej dramatyczna w kraju - mówiła Violetta Porowska, wicewojewoda opolska podczas konferencji w Opolu. Takie konferencje organizowane są w każdym regionie, a ich efektem mają być rekomendacje dla rządu. Wojewoda Adrian Czubak zauważył, że rząd już działa na tym polu m.in. realizując program „Rodzina 500 plus”.

Gość konferencji, prof. dr hab. Józefina Hrynkiewicz, przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej (działa od 43 lat, doradza premierowi), mówiła, że działania rządu muszą lokalnie być uzupełnione przez samorządy różnych szczebli.

Jako dobre przykłady wskazała opolski program Specjalnej Strefy Demograficznej i nyski bon wychowawczy. Wicemarszałek Roman Kolek podał, że w ciągu 2 lat przeznaczono na SSD 800 mln zł, z czego 560 mln zł na stworzenie nowych miejsc pracy, m.in. przez ściąganie inwestorów.

- Tylko w ubiegłym roku firmy zadeklarowały stworzenie 2 tys. miejsc pracy w województwie i inwestycje w wysokości 240 mln euro. Z tego będą też podatki dla samorządów m.in. na politykę społeczną - mówił.

Janina Kuźmicka, dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu zauważyła, że dane za ub.r. napawają pewnym optymizmem. - Po raz pierwszy od 5 lat notowania w całym regionie ujemnego przyrostu naturalnego, w powiecie namysłowskim i w Opolu odnotowaliśmy więcej urodzeń niż zgonów, a po raz pierwszy od 20 lat w tych samych powiatach więcej osób wróciło z zagranicy niż wyjechało - mówiła.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podkreślał, że to efekt dobrej prorodzinnej polityki, dzięki której m.in. powstało ponad 700 nowych miejsc w żłobkach.

- To ważne uzupełnienie dla miejsc pracy, które tworzą firmy lokujące się u nas - zauważył. - Deficyt mieszkań staramy się zaspokoić m.in. przystępując do rządowego programu.

Andrzej Michta, starosta namysłowski uważa, że dobre wyniki powiatu to także zasługa powstających miejsc pracy. - Tylko Diehl Controls, który wkrótce otworzy nowy zakład, zwiększy zatrudnienie z 1000 do 1600 osób. Nie bez znaczenia jest też opieka medyczna - w naszym szpitalu rodzi sporo kobiet spoza powiatu - zauważył starosta.

**ZOBACZ TAKŻE:
Wystawa stołów wielkanocnych w Głogówku [DUŻO ZDJĘĆ]
Miss Polski Opolszczyzny. Nasze piękności trenują pod Jarnołtówkiem
12-latka kierowała quadem. Miała wypadek
Afera dębowa. Adam Ulbrych skazany. „Dobił mnie ten wyrok”
Będą zmiany w 500 plus

Tych kobiet szuka opolska policja

**

Zobacz Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (13 kwietnia 2017 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska