Szkoła muzyczna w Kluczborku świętuje 50-lecie

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Uroczystości jubileuszowe Gminnej Szkoły  Muzycznej w Kluczborku w kinie Bajka.
Uroczystości jubileuszowe Gminnej Szkoły Muzycznej w Kluczborku w kinie Bajka. GSM w Kluczborku
Gala jubileuszowa w kinie Bajka była kulminacyjnym punktem obchodów 50-lecia Gminnej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kluczborku.

Chociaż jest to szkoła muzyczna I stopnia, czyli dla najmłodszych adeptów muzyki, to wypuściła w świat wspaniałych absolwentów.

Wśród najbardziej znanych absolwentów szkoły muzycznej w Kluczborku znajdują się: Joachim Mencel, Magda Sarnicka, Jagoda Krzemińska, Przemysław i Wojciech Chałupka, Jarosław Jasiura, Iwona Boesche oraz Antoni Pikuta.

W tym gronie jest 2 artystów, którzy wzięli udział w telewizyjnym programie Młody Muzyk Roku, którego zwycięzcy reprezentują Polskę w Konkursie Eurowizji dla muzyki klasycznej.

W 2012 roku Jagoda Krzemińska wygrała polski finał i koncertowała na finale Eurowizji w Wiedniu.

W tym roku do półfinału programu dostał się Wojciech Chałupka. Jego występ był transmitowany w telewizji.

Obecnie w szkole muzycznej w Kluczborku uczy się 150 uczniów. Nad rozwojem ich muzycznych talentów pracuje 22 nauczycieli. W placówce jest także 6 pracowników administracji i obsługi.

Szkoła oferuje naukę gry na fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli, gitarze, akordeonie, flecie, klarnecie, saksofonie, trąbce, puzonie, tubie i perkusji.

Uczniowie w zależności od wieku kształcą się w 6- lub 4-letnim cyklu nauczania. Przy szkole działa także chór i orkiestra dęta.

Szkoła Muzyczna I stopnia w Kluczborku powstała w 1967 roku na bazie Społecznego Ogniska Muzycznego.

Głównym organizatorem nowej placówki był Stanisław Szymoniak, pierwszy dyrektor szkoły, który musiał uporać się z trudnościami lokalowymi i kadrowymi.

W 1972 roku mury szkoły opuściło pierwszych 16 absolwentów.

Do końca 2009 roku szkoła działała pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako Państwowa Szkoła Muzyczna. Od 2010 roku kluczborską szkołę muzyczną prowadzi gmina Kluczbork.

Dotychczas szkołę ukończyło 658 osób. Wśród nich 50 uczniów kontynuowało muzyczną edukację i ukończyło Akademie Muzyczne, i to nie tylko w Polsce.

Aktualnie 20 absolwentów kształci się dalej w szkołach muzycznych II stopnia, a 7 młodych muzyków w Akademiach Muzycznych.

Historia szkoły muzycznej w Kluczborku to również historia wspaniałych pedagogów.

Oprócz pierwszego dyrektora Stanisława Szymoniaka szkołą kierowali: Alina Pojda-Kozłowska (w latach 1969-72, Stanisław Podwika (1972-1992), Aleksandra Czysta (1992-2000) oraz Danuta Nalewajka (od 2000 roku do dzisiaj).

Młodzi muzycy z Kluczborka koncertowali w Czechach, wielokrotnie w Niemczech, we Francji oraz w Hiszpanii.

Gminna Szkoła Muzyczna w Kluczborku współpracuje ze szkołami muzycznymi w Oleśnie, Namysłowie, Opolu i Suchej Beskidzkiej.

- Organizujemy Makroregionalny Konkurs Akordeonowy „Tremolando” oraz szkolne konkursy: instrumentów dętych, miniatury fortepianowej oraz utworów solowych na flet - wylicza Szymon Binek z Gminnej Szkoły Muzycznej w Kluczborku.

Gminna Szkoła Muzyczna wystawia także bajki muzyczne. Dochód „Jasia i Małgosi”, bajki muzycznej wystawionej w 2014r., przeznaczony został na zakup okien dla Hospicjum Ziemi Kluczborskiej.

OPOLSKIE INFO [13/04/2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska