Szlak malarstwa barokowego w powiecie prudnickim i głubczyckim

Aleksander Devosgeus Cuber
Wystawa pt. Śląski Tiepolo była już prezentowana w Głogówku. Od soboty można ją oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Opolu.
Wystawa pt. Śląski Tiepolo była już prezentowana w Głogówku. Od soboty można ją oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Opolu. Aleksander Devosgeus Cuber
Osiem miejscowości, dziewięć kościołów i klasztorów z wyjątkowymi obrazami malarstwa barokowego.

Od soboty w Muzeum Diecezjalnym w Opolu można będzie oglądać wystawę promującą nowy szlak kulturowy "Szlak Malarstwa Barokowego im. Franza Antona Sebastiniego na Śląsku".

Szlak łączy osiem miejscowości: od Śmicza przez Łącznik, Kujawy, Mochów, Głogówek po wsie i miasta w rejonie Głubczyc - Pomorzowice, Opawicę i Kietrz.

W miejscowych świątyniach i klasztorach zachowały się perły malarstwa barokowego autorstwa morawskiego malarza Sebastiniego oraz Tyrolczyka Josepha Matthiasa Lasslera, Ignaza Raaba, Josepha Luxa, Ignaza Gunthera czy Josepha Havelki.

Wszystkie prezentowane stacje szlaku są otwarte dla zwiedzających cały rok.

Najbardziej znane z nich i pieczołowicie odnawiane od kilku lat są freski Sebastiniego w kościele św. Bartłomieja w Głogówku.

- W innych kościołach są także dzieła znakomitych barokowych mistrzów, choć nie zawsze tak dobrze zachowane, eksponowane i opisane jak w głogóweckiej świątyni - uważa prof. Andrzej Kozieł, historyk sztuki z Uniwersytetu Wrocławskiego i naukowy opiekun całego przedsięwzięcia. - Często nikt nie wie, jak wielki artystyczny potencjał one prezentują. Ten region mimo peryferyjnego położenia w II połowie XVIII wieku był jednym z kwitnących kulturowo obszarów Europy. Tutejsze obrazy są lepsze i bardziej interesujące niż w niejednym z ówczesnych centrów artystycznych.

- Chcemy pokazywać i promować malarstwo barokowe, zachowane na naszym terenie - deklaruje Aleksander Devosgeus Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku i jeden z inicjatorów szlaku.

Dzięki finansowemu wsparciu ze strony Ministerstwa Kultury inicjatorzy szlaku przygotowali wystawę 11 barokowych obrazów ze zbiorów kościelnych, w większości dotychczas nie prezentowanych na wystawach.

W najbliższą sobotę będzie ona otwarta w Muzeum Diecezjalnym w Opolu.

Na wiosnę przy każdej świątyni staną tablice informacyjne. Przy okazji dzięki badaniom naukowym historykom sztuki udało się dotrzeć do archiwalnych dokumentów i szkiców związanych z obrazami i prawidłowo ustalić autorów niektórych dzieł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska