Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze zjawiska w Tatrach. Niektóre mrożą krew w żyłach. Doświadczyliście czegoś takiego?

red.
Tatry są wyjątkowo piękne, ale i niebezpieczne. Są także tajemnicze. Nieraz wędrowcy przepadali w górach bez śladu. Niektórych nigdy nie udało się odnaleźć. Jakie jeszcze tajemnicze skrywają Tatry? Zobaczcie dalej w galerii.
Tatry są wyjątkowo piękne, ale i niebezpieczne. Są także tajemnicze. Nieraz wędrowcy przepadali w górach bez śladu. Niektórych nigdy nie udało się odnaleźć. Jakie jeszcze tajemnicze skrywają Tatry? Zobaczcie dalej w galerii. Paweł Dutka oraz Wikipedia
Tatry - najwyższe góry Polski - piękne, magnetyzujące, a zarazem tajemnicze. Zdarza się, że niektórzy pozostają w nich na zawsze. W historii turystyki tatrzańskiej jest sporo przypadków, gdy ciał turystów nigdy nie odnaleziono. Jakie zjawiska mają miejsce w Tatrach? Czy w przesądach tli się ziarenko prawdy? Gdzie lepiej się nie zapuszczać? Sprawdź koniecznie zanim zaplanujesz wypad w góry.

Tajemnicze zjawiska w Tatrach. Skąd się biorą?

Majestatyczne Tatr mają wiele tajemnic. Niektóre dotyczą niewyjaśnionych zjawisk przyrodniczych czy meteorologicznych, inne tajemniczych zaginięć, czy śmierci wędrowców. Pobudzają one wyobraźnię wielu ludzi, choć niektóre brzmią jak legendy.

Obecnie w górach najbardziej trzeba uważać na zalodzenie i śnieg. W najwyższych partiach gór nadal mamy zimowe warunki. Obwiązuje drugie stopień zagrożenia lawinowego powyżej 1700 metrów.

- W wyższych partiach Tatr panują trudne, zimowe warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach zalega śnieg i część z nich jest nieprzetarta. Miejscami, zwłaszcza w okolicach grani i w żlebach, wiatr utworzył głębsze zaspy. W godzinach porannych i przed południem śnieg jest twardy i zmrożony, natomiast w późniejszych godzinach, zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych, staje się ciężki, mokry i grząski. Pokrywa śnieżna nie jest stabilna. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest wzmagający się wiatr oraz niski pułap chmur, który w znacznym stopniu ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie. Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

W partiach reglowych jest bardzo mokro i występuje błoto, ślisko może być na kamieniach. Jedynie na drodze do Morskiego Oka śnieg zaczyna się od Włosienicy. Rano występują oblodzenia, natomiast w godzinach późniejszych śnieg staje się bardzo mokry.

Bacowie na Podhalu początkowo byli przerażeni Unią Europejską. Ale teraz nie żałują. Sprzedaż oscypków mocno wzrosła

Bacówki we flizach, zakaz palenia watry. 20 lat temu, gdy wc...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska