Takich widowisk chyba nikt się nie spodziewał. Rzuty karne i dogrywka zdecydowały o awansie Pogoni Prudnik i Polonii Karłowice do 4 ligi

Paweł Sładek
Pogoń Prudnik i Polonia Karłowice awansowały do 4 ligi!
Pogoń Prudnik i Polonia Karłowice awansowały do 4 ligi! Mat. klub. Polonii Karłowice
Gdy Wydział Gier Opolskiego Związku Piłki Nożnej postanowił uatrakcyjnić nieco końcówkę sezonu, dodając mecze barażowe, chyba nikt nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Ostatecznie, po niewiarygodnych pojedynkach, to reprezentanci klas okręgowych awansowali do 4 ligi, kosztem spadku ich oponentów.

Można było przewidzieć, że te spotkania będą charakteryzowały się wyrównanym poziomem sportowym. Że nikt nie będzie chciał odpuścić a walka do ostatnich minut będzie czymś oczywistym. Niemniej napisany przez Pogoń Prudnik, Polonię Karłowice, Skalnik Gracze i OKS Olesno scenariusz, w którym w czterech spotkaniach pada 19 goli, w tym trzy z rzutów karnych, osiem zdobytych po 80. minucie, a ponadto będą dwie dogrywki i 12 (!) serii „jedenastek” w rywalizacji OKS-u i Polonii, to jest coś doprawdy niespotykanego. Niniejsze mecze są najlepszym dowodem na to, że gdy w grę wchodzą emocje, poziom sportowy schodzi na dalszy plan.

OKS Olesno rzutem na taśmę wyszarpał zwycięstwo w pierwszym spotkaniu, wygrywając 4:3. Tym razem w Karłowicach ekipa Arkadiusza Świerca również popisała się skutecznością w końcowej fazie spotkania. Obyło się wprawdzie bez rzutów karnych, ale po dwóch ciosach drużyny gospodarzy w 64. i 74. minucie jedna bramka OKS-u gwarantowała dogrywkę. A „ciosy” te mogły okazać się zabójcze w skutkach, bo o ile trafienie pierwsze trafienie Przemysława Szczupakowskiego wciąż o niczym nie przesądzało w kontekście Polonii, o tyle „dobitka” niezawodnego w tym sezonie snajpera zapewniała miejscowym awans.

A na odpowiedź grającego trenera w ekipie przyjezdnych długo nie trzeba było czekać, bo zaledwie siedem minut. To ostatnie trafienie, które niejako zapowiadało kapitalne – choć tylko dla jednej z drużyn – rozstrzygnięcie. Dogrywka została określona przez oleski klub jako „gryzienie trawy” przez oba zespoły. Goli to nie przyniosło, w przeciwieństwie do konkursu strzałów z wapna. W nich lepsi okazali się miejscowi, ale stało się to dopiero w 12 serii! Jest to chyba najlepsze podsumowanie tego, jak obaj rywale do końca walczyli „o swoje”.

Polonia Karłowice – OKS Olesno 2:1 (0:0) k. 8:7
Bramki: 1:0 Szczupakowski – 64., 2:0 Szczupakowski – 74., 2:1 Świerc – 81.

Nie inaczej było w Prudniku, gdzie do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. W regulaminowych 90 minutach przez większość czasu prowadził Skalnik po golu Przemysława Pierzgi w 18. minucie. Miejscowi, mimo wielu starań, wyrównali dopiero pięć minut przed końcem podstawowego czasu gry. Odwrócił się więc obraz pierwszej rywalizacji w Graczach, gdzie Pogoń prowadziła przez niemalże całe spotkanie, żeby ostatecznie zremisować. Tak samo było i tym razem, lecz to zawodnicy Łukasza Wichra byli zmuszeni wykazać się determinacją i skutecznością w ostatnich minutach starcia.

Jednak zanim mogli to zrobić, ponownie na listę strzelców wpisał się strzelec wyborowy Skalnika Gracze: Dawid Dulski. Napastnik umieścił piłkę z 11 metrów i w 90. minucie dał swojej drużynie prowadzenie. To jednak nie wystarczyło, by móc cieszyć się z utrzymania… Sędzia główny Maciej Krzyżowski zdecydował się na doliczenie do podstawowego czasu gry pięć minut, co wykorzystała Pogoń – Łukasz Choiński w doliczonym czasie pokonał Dawida Gromnickiego i zapewnił dogrywkę. Tym razem gospodarze nie musieli już „gonić” przyjezdnych. Patryk Surma strzelił w niej jedynego gola, stając się bohaterem swojego klubu oraz wszystkich sympatyków Pogoni.

Pogoń Prudnik – Skalnik Gracze 3:2 (0:1)
Bramki: 0:1 Pierzga – 18., 1:1 Serdukov – 85., 1:2 Dulski – 90. (karny), 2:2 Choiński – 90+2., 3:2 Surma – 103.