Teatr Kochanowskiego w Opolu zaczyna nowy sezon

fot. Paweł Stauffer
Tomasz Konina obiecywał wspólne przedsięwzięcie teatru i filharmonii, gdy przejmował Kochanowskiego. W tym sezonie ta obietnica się ziści.
Tomasz Konina obiecywał wspólne przedsięwzięcie teatru i filharmonii, gdy przejmował Kochanowskiego. W tym sezonie ta obietnica się ziści. fot. Paweł Stauffer
Dostojewski, Homer, Witkacy, Szekspir, a dla miłośników podkasanej muzy - "Zemsta nietoperza", którą opolski teatr wystawi z filharmonią.

Opolska scena dramatyczna zaprasza po wakacyjnej przerwie na swoje spektakle już w środę, ale na pierwszą premierę trzeba zaczekać do 5 listopada. Niedawno ruszyły próby do wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest adaptacja "Idioty" Dostojewskiego.

- Noszę się z tym tytułem od wielu lat - mówi Tomasz Konina, dyrektor "Kochanowskiego. - To opowieść o młodym człowieku, który pojawia się w wielkim mieście, w bardzo okrutnym świecie. Choć akcja powieści dzieje się w XIX wieku, jej wymowa jest bardzo współczesna. Mówi o strachu - przed śmiercią, samotnością, niezrozumieniem; o tym, jak trudno funkcjonować w świecie człowiekowi, który jest otwarty i wrażliwy.

W roli Myszkina zobaczymy Macieja Namysłę, a Rogożyna zagra Krzysztof Wrona.

Premiera "Idioty" zainauguruje festiwal Inter Opole, który ma być wizytówką opolskiego teatru; także okazją do zaprezentowania całego zespołu, powiększonego w tym sezonie o czworo młodych aktorów. Debiutantami, tuż po szkole teatralnej, są Kornelia Angoska i Jarosław Dziedzic. Po przerwie wraca na opolską scenę Adam Ciołek. Do zespołu Kochanowskiego dołączył też Łukasz Schmidt, dotąd aktor teatru lalek.

Kilka dni po "Idiocie", 15 listopada, kolejna wielka premiera - "Odyseja". Jak można czytać dzieło Homera współcześnie, pokaże Krzysztof Garbaczewski, znany opolskiej publiczności z niezwykle ciekawej inscenizacji "Chóru sportowego".

Program minifestiwalu uzupełni gościnny występ Krystyny Jandy (9 listopada), która zaśpiewa piosenki ze swych głośnych przedstawień.

Mikołajowym prezentem dla teatromanów będzie wspólne przedsięwzięcie "Kochanowskiego" i Filharmonii Opolskiej. "Zemsta nietoperza", operetka Johanna Straussa, jedno z najpopularniejszych dzieł tego gatunku, powstanie wspólnym wysiłkiem. Za stronę muzyczną będzie odpowiadać Bogusław Dawidow, szef FO.

On też ściągnie do Opola solistów oraz poprowadzi 60-osobową orkiestrę i chór. Kostiumy i scenografię przygotuje znakomita Zofia de Ines, a całość wyreżyseruje Tomasz Konina, który ma na swym koncie wiele przedstawień operowych. W rolach mówionych pojawią się też opolscy aktorzy. Premiera planowana jest na 5 grudnia.

W marcu Michał Borczuch, młody zdolny reżyser, pracujący w Starym Teatrze w Krakowie, wystawi u nas komedię Szekspira "Wieczór trzech króli". Również na wiosnę planowana jest inna komedia. Będzie to jedyna współczesna pozycja w tym sezonie - angielska sztuka "Jak się kochają" Alana Ayckbourna, jednego z najchętniej wystawianych dramatopisarzy, autora 70 brawurowych komedii.

W kwietniu po Wielkanocy odbędą się jubileuszowe, XXXV Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska". Iga Gańczarczyk i Magdalena Stojowska (opracowały dramaturgicznie nową wersję "Aktorów prowincjonalnych") przygotują na festiwal dawno nie granego u nas Witkacego - "W małym dworku".

Na zakończenie sezonu zobaczymy jeden z największych literackich melodramatów, tragiczną historię miłości Małgorzaty Gautier i Armanda Duvala, czyli "Damę kameliową" Dumasa. W scenerii bajkowego zamku w Mosznej widowisko plenerowe wyreżyseruje Tomasz Konina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska