Trwa XVIII Opolski Festiwal Nauki. W tym roku można w nim wziąć udział bez wychodzenia z domu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Tak festiwal nauki wyglądał w ubiegłych latach. Teraz wszystko odbywa się on-line
Tak festiwal nauki wyglądał w ubiegłych latach. Teraz wszystko odbywa się on-line uo
W tym roku będzie mógł w nim uczestniczyć każdy, bez względu na miejsce zamieszkania, bo wszystkie wydarzenia będą dostępne w internecie. Festiwal potrwa do 15 grudnia.

Celem festiwalu jest popularyzacja nauki i zainteresowanie nią jak największej liczby odbiorców. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, gdyż bezpośredni kontakt z naukowcami zastąpią zdalne transmisje. Będą one dostępne na festiwalowym fanpage oraz na stronie Uniwersytetu Opolskiego.

Za nami już Opolski Festiwal Podróżników oraz sześciogodzinny Opolski Piknik Naukowy, podczas którego odbywały się wykłady popularnonaukowe i warsztaty dla publiczności.

Do połowy grudnia organizowane będą czwartkowe spotkania z nauką. W co drugi czwartek o godz. 19 będą odbywały się spotkania z interesującymi gośćmi.

  • 12 listopada - dr Magdalena Przysiężna-Pizarska opowie, jak wygląda praca kobiety archeologa.
  • 26 listopada - prof. Wojciech Dindorf - wybitny popularyzator nauki - pokaże proste i zabawne doświadczenia z fizyki dla każdego. Po spotkaniu odbędzie się dyskusja o edukacji nauczycieli i edukatorów.
  • 10 grudnia - dr Magdalena Giercarz-Borkowska będzie mówić o edukacji domowej w Polsce dawnej i dzisiejszej.

Ponadto w programie dni otwarte dyscyplin naukowych. Wychodząc naprzeciw potrzebom szkół opolscy naukowcy zaproponowali spotkania z nauką, kierowane do uczniów i nauczycieli. Lista proponowanych wykładów i warsztatów zamieszczona jest na stronie festiwalowej. Podczas każdego dnia otwartego danej dyscypliny rozstrzygane będą także konkursy. Wszystkie spotkania będą transmitowane na facebooku.

Inna niż wszystkie będzie także tegoroczna Noc Nauki. W jej ramach, 4 grudnia, odbędą się warsztaty w ramach Wirtualnej Akademii Astronomii i nastąpi rozstrzygnięcie konkursu „Odkrywca Światów”. Będzie też można spotkać się z astronomem i spojrzeć w niebo w poszukiwaniu Marsa.

XVIII Opolski Festiwal Nauki organizują: Uniwersytet Opolski, Opolskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Urząd Miasta Opola i Park Naukowo-Technologiczny w Opolu. UO przystąpił w tym roku do Porozumienia Organizatorów Festiwali Nauki w Polsce. Uczelnia wspólnie z partnerami napisała wniosek do programu ogłoszonego przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego i uzyskała 18. lokatę w konkursie. Dzięki idącemu za tym dofinansowaniu w wysokości 284 tys. zł może realizować XVIII Opolski Festiwal Nauki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska