TSKN popiera marszałka Andrzeja Bułę w wyścigu do Brukseli

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W podpisaniu porozumienia uczestniczyli: Zuzanna-Donath-Kasiura, Rafał Bartek, Andrzej Buła oraz wicemarszałek Roman Kolek.
W podpisaniu porozumienia uczestniczyli: Zuzanna-Donath-Kasiura, Rafał Bartek, Andrzej Buła oraz wicemarszałek Roman Kolek. Krzysztof Ogiolda
W siedzibie mniejszości marszałek województwa Andrzej Buła oraz liderzy TSKN Rafał Bartek i Zuzanna Donath-Kasiura podpisali porozumienie.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim deklaruje w nim, że udziela Andrzejowi Bule – na jego prośbę – poparcia w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja.

- Będziemy wybierać tych, którzy będą reprezentować nasz region i nasz kraj na poziomie europejskim – mówił Rafał Bartek. - Środowisko mniejszości nie chce być obojętne. Johann Kroll, jeden z założycieli TSKN, powiedział kiedyś, że naszym celem musi być i pozostać Europa. Wtedy tylko UE gwarantowała kontakt podzielonym granicą rodzinom. Dziś otwarte granice i strefa Schengen jest oczywistością, ale to, co zostało nam dane, nie jest dane raz na zawsze. Mogą o to dbać europosłowie. Nie wystawiamy własnych list wyborczych do PE, więc poparcie Andrzeja Buły jest formą mniejszościowej aktywności w tych wyborach.

Andrzej Buła w podpisanym dokumencie zobowiązał się m.in., że będzie wspierał inicjatywę Minority SafePack, której celem jest wprowadzenie równych – dla wszystkich krajów UE – standardów ochrony praw mniejszości, inicjował i wspierał działania mające na celu powstanie programów i funduszy na wspieranie różnorodności językowej i kulturowej mniejszości w Europie, wspierał dialog mniejszości ze społecznościami większościowymi w Unii, a także poprze postulat powołania komisarza ds. mniejszości narodowych i etnicznych w składzie Komisji Europejskiej.

- Mówiąc o mniejszościach narodowych i etnicznych – podkreślił Andrzej Buła – musimy zawsze pamiętać, że tworzą je konkretni ludzie. Chcę być przedstawicielem wszystkich w Europie, którzy czują dyskomfort, kiedy chcą wyraźnie i z podniesioną głową powiedzieć: Jestem przedstawicielem mniejszości. Jestem gotów wspierać to, że ktoś chce pokazywać swoją tradycję, odrębne losy historyczne czy rodzinne. Chcę w Brukseli pokazywać takie przykłady, jakie mamy na Śląsku Opolskim, gdzie żyjemy – jako mieszkańcy regionu - wspólnie w różnych grupach narodowych i etnicznych od ponad 70 lat. To wtedy zjechali się, tu spotkali i zaczęli akceptować ludzie z różnych stron Europy.

26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska