Twierdza otworzy się na turystów

Archiwum
Na forcie nad Bielawką będą koncerty, majówki, zloty.
Na forcie nad Bielawką będą koncerty, majówki, zloty. Archiwum
Gmina dostała wyróżnienie za projekt zagospodarowania fortów.

Nysa jako jedno z 50 polskich miast i jedyne na Opolszczyźnie została opisana w publikacji "Dobre Praktyki" Związku Miast Polskich ze swoim projektem Park Kulturowo-Przyrodniczy Twierdzy Nysa.

Projekt przewiduje odbudowę i renowację Fortu Wodnego, zagospodarowanie poszczególnych jego obiektów oraz stworzenie odpowiedniej infrastruktury na cele promocji i usług kulturalno-turystycznych.

- Chcemy tam zrobić park rekreacji z małą gastronomią - tłumaczy Aleksander Juszczyk, wiceburmistrz Nysy. - Jeżeli uzbroimy teren w wodę i inne media, będzie stał otworem dla turystów. Będziemy organizować tam majówki, spotkania, koncerty.
Na drugim forcie, w Bastionie św. Jadwigi, ma powstać galeria fortyfikacji.

Gmina chce również, aby w tym miejscu były sklepy, sale wykładowe i miejsca noclegowe dla obozów wędrownych. - Obydwa projekty posłużą nam za przykład przy dalszej renowacji nyskich fortów - mówi Juszczyk. - Bo nie wyobrażam sobie nie zagospodarować pozostałych.

Pod lupą

Pod lupą

Do projektu Dobre Praktyki nadesłano łącznie 288 propozycji z 87 miast, z czego wyróżniono 50, które znalazły się w publikacji.
Związek Miast Polskich przy wyborze najciekawszych projektów zwracał uwagę na sprawne i szybkie przeprowadzenie etapów wstępnych, interesujący sposób finansowania (m.in. korzystanie z wielu źródeł) oraz dobry plan finansowy przedsięwzięcia, innowacyjność techniczną, organizacyjną lub ekonomiczną, kreatywność w korzystaniu z polityk rozwoju Unii Europejskiej.

Mieszkańcom, szczególnie tym młodym, pomysł się podoba. - Wreszcie ktoś pomyślał - chwali Piotr Krapczyński, nysanin. - Najlepsza jest wizja imprez w plenerze, no i oczywiście to, że forty nie będą już niszczały.

Nyscy włodarze liczą, że dzięki przywróceniu zabytkowych obiektów do życia w rejonie Nysy wydłuży się sezon turystyczny, wzrośnie atrakcyjność gminy i zostaną stworzone warunki dla rozwoju przedsiębiorstw. - Bo zabytki żyją tylko wtedy, kiedy wtapiają się we współczesność - dodaje Juszczyk.

Przystosowanie fortów będzie kosztować blisko 9 mln zł, z czego 6,5 mln sfinansuje Unia. Prace budowlane mają ruszyć wiosną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska