Tych rzeczy nie można robić w Wigilię! 15 śląskich przesądów naszych babć i prababć. Wiedzieliście o nich? Sprawdźcie!

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Żywiecczyzna: Wśród wielu regionalnych i lokalnych odmian zwyczajów wigilijnych, wierzono, że gdy dzwonią dzwony na pasterkę, woda ma cudowna moc i na mgnienie oka zamienia się w wino. Ludzie wiec biegli do potoków, przynosili wodę do domu, pili po parę łyków, a w Boże Narodzenie należało wrzucić do niej srebrna monetę i umyć się w niej, żeby człowiek był taki zdrowy jak ten pieniądz (źródło)
Żywiecczyzna: Wśród wielu regionalnych i lokalnych odmian zwyczajów wigilijnych, wierzono, że gdy dzwonią dzwony na pasterkę, woda ma cudowna moc i na mgnienie oka zamienia się w wino. Ludzie wiec biegli do potoków, przynosili wodę do domu, pili po parę łyków, a w Boże Narodzenie należało wrzucić do niej srebrna monetę i umyć się w niej, żeby człowiek był taki zdrowy jak ten pieniądz (źródło) unsplash
W województwie śląskim istnieje bogate dziedzictwo przesądów związanych z Wigilią, które kształtowały się na przestrzeni lat i są świadectwem mieszanki tradycji pogańskich, katolickich i lokalnych wierzeń. Niektóre z tych przesądów mogą być mniej znane, a inne zostały zapomniane z biegiem czasu. Ciekawostką jest, że różnią się one w zależności od konkretnego rejonu na terenie województwa. A Wy znacie jakieś, które nie znalazły się w naszym wigilijnym zestawieniu? Sprawdźcie w co wierzyły nasze babki i prababki.

Tych rzeczy nie można robić w Wigilię! 15 przesądów śląskich naszych babć i prababć

W województwie śląskim, zakorzenionym w tradycji, Wigilia to nie tylko czas spotkań rodzinnych i smakowania wigilijnych potraw. To również okres, kiedy ożywają przekazywane z pokolenia na pokolenie przesądy, nadające świętom niepowtarzalny klimat. Te lokalne tradycje mają różne korzenie - od dawnych wierzeń pogańskich po katolickie obrzędy, ale łączy je jedno: pewne rzeczy robi się inaczej, by przyciągnąć szczęście i uniknąć nieszczęść. Niektóre z tych zwyczajów są niemal zapomniane, ale warto chociażby z ciekawości przyjrzeć się im bliżej. Sprawdźcie!

Zastanawialiście się kiedyś, w co wierzyli nasi przodkowie, a które z tych wierzeń przetrwały do współczesności? Wśród nich znajdują się zarówno te, które dziś mogą wywoływać uśmiech, jak i te, które kiedyś miały głęboki wpływ na życie codzienne, zwłaszcza w okresie świątecznym. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie 15 przesądów, które kiedyś kształtowały obyczaje i wiarę, a niektóre z nich wpisały się nawet w świąteczne tradycje. Może znacie jeszcze inne? Podzielcie się nimi z nami w komentarzach!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tych rzeczy nie można robić w Wigilię! 15 śląskich przesądów naszych babć i prababć. Wiedzieliście o nich? Sprawdźcie! - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska