Uchylne, łamane, przesuwne, wahadłowe

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Drzwi przesuwne pomogą w ciekawy sposób oddzielić od siebie poszczególne strefy domu np. garderobę od przedpokoju.
Drzwi przesuwne pomogą w ciekawy sposób oddzielić od siebie poszczególne strefy domu np. garderobę od przedpokoju. Pol-Skone
Wbrew pozorom o drzwiach wewnętrznych trzeba już pomyśleć na etapie stawiania ścian naszego domu.

Na rynku drzwi wewnętrznych jest od wyboru, do koloru. Dlatego zanim podejmiemy decyzję, jakie wybrać, należy dobrze się zastanowić.

- I to tak naprawdę już na etapie projektu, najpóźniej rozpoczęcia budowy - mówi Tadeusz Makowiecki, właściciel jednej z opolskich firm zajmujących się wykańczaniem wnętrz. - Bo jeśli chcemy mieć np. drzwi przesuwne, musimy odpowiednio przygotować ściany.
To właśnie drzwi przesuwne są w ostatnim czasie coraz częściej wybieranymi do wnętrz. Ich największą zaletą jest bowiem to, że nie potrzebują odpowiedniego promienia do otwarcia, jak to jest w przypadku drzwi uchylnych, bo chowają się w ścianie, w której podczas budowy trzeba zamontować specjalna kasetę, lub zostawić kieszeń, w której chować się będzie otwierane skrzydło.

Do otwierania i zamykania, miejsca nie potrzebują również drzwi łamane (składane) i harmonijkowe. Te pierwsze mają skrzydło podzielone na dwie lub więcej pionowych części, połączonych ze sobą zawiasami, a skrzydła przemieszczają się dzięki zamontowanej u góry prowadnicy. Podobny mechanizm i zasadę działania mają drzwi harmonijkowe, które zbudowane są z wąskich paneli, połączonych elastycznymi taśmami i zamontowanych w prowadnicy na nadprożu. Podczas otwierania składają się w harmonijkę.

Tam gdzie są większe przestrzenie, można zastanowić się nad montażem drzwi wahadłowych. - Dostępne są jako jedno- i dwuskrzydłowe. Ich zaletą jest to, że niczym w saloonie z Dzikiego Zachodu otwierają się w obie strony, i same się za nami zamykają - mówi Makowiecki.

Wciąż najpopularniejsze są jednak drzwi uchylne. Na rynku występują w rozmiarach 60, 70, 80, 90, 100 i 110 cm. Dwuskrzydłowe standardowo osiągają szerokość 120, 140 lub 160 cm. Można wybierać spośród drzwi pełnych bądź z przeszkleniami, drewnianych lub z płyt MDF/HDF, okleinowanych lub fornirowanych.

W zależności od montażu zawiasów, otwierają się w prawo (zawiasy z prawej strony, otwiera się je prawą ręką - do siebie) lub w lewo (zawiasy z lewej strony, otwiera się je ręką lewą, preferowane przez osoby leworęczne).

- I to trzeba uwzględnić, planując aranżację wnętrz - mówi Krystyna Chałupnik, dekoratorka wnętrz z Opola.

Cały czas większości z nas drzwi kojarzą się z drewnem lub różnego rodzaju płytami z okleiną. Coraz śmielej jednak na rynku radzą sobie drzwi szklane. Taflę szkła zabezpieczają jedynie wąskie ramy aluminiowe lub drewniane, możliwe jest również wykonanie ich bez ram, a taflę trzymają zawiasy i tzw. pochwyty, stosowane zamiast klamek.

- Takie drzwi są eleganckie i komponują się ze wszystkimi materiałami budowlanymi czyli kamieniem, drewnem, metalem, betonem - mówi Krystyna Chałupnik.

Wbrew pozorom takie drzwi są bezpieczne i odporne na zniszczenie. Wykonywane są bowiem z hartowanego szkła o różnej grubości.

- Ich zaletą jest również to, że wykonywane są w różnych kolorach, ale mogą być ze szkła przezroczystego bądź matowego. Szyby mogą być także ozdobione piaskowanymi wzorami lub też na matowym szkle może być wykonany przezroczysty wzór - kończy Krystyna Chałupnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska