Uczniowie PSP nr 5 w Kluczborku są ekspertami od maszyn wodnych w teorii i w praktyce

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Uczniowie PSP nr 5 w Kluczborku z powodzeniem startowali w Regionalnym Turnieju Maszyn Wodnych w Katowicach. Bartosz Ciesielski, Jakub Lisiak i Kacper Salwierz wygrali w kategorii wydajność i zostali zakwalifikowani do finału Międzynarodowego Turnieju Maszyn Wodnych,
Uczniowie PSP nr 5 w Kluczborku z powodzeniem startowali w Regionalnym Turnieju Maszyn Wodnych w Katowicach. Bartosz Ciesielski, Jakub Lisiak i Kacper Salwierz wygrali w kategorii wydajność i zostali zakwalifikowani do finału Międzynarodowego Turnieju Maszyn Wodnych, PSP nr 5 w Kluczborku
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Kluczborku brali udział w Regionalnym Turnieju Maszyn Wodnych w Katowicach. Zaprezentowali się bardzo dobrze i awansowali do finału międzynarodowego.

W etapie regionalnym uczestniczyło aż 23 uczniów z PSP nr 5 w Kluczborku.

- To było dwanaście drużyn uczniów z klas: 5b, 7b, 7c, 7d i 8a – mówi nauczyciel fizyki Andrzej Dziaczuk.

Każda z nich miała za zadanie zbudować turbinę wodną, czyli minielektrownię, która podniesie ciężar o wadze 2,5 kg na wysokość 4 metrów.

- Są dwie konkurencje: albo maszyna zrobi to jak najszybciej, czyli ma największą moc, albo z użyciem jak najmniejszej ilości wody, czyli będzie jak najbardziej wydajna – tłumaczy Andrzej Dziaczuk. - Jedne maszyny porobiliśmy na wydajność, jedne na moc. W mocy nie udało nam się w tym roku poszaleć. Ale w wydajności poszło dobrze.

A trzeba powiedzieć, że konkurencja była spora, gdyż w turnieju startowali reprezentacji szkół z całej południowo-zachodniej Polski.

- Trzech naszych uczniów z klasy 7b: Bartosz Ciesielski, Jakub Lisiak i Kacper Salwierz wygrali w kategorii wydajność i zostali zakwalifikowani do finału Międzynarodowego Turnieju Maszyn Wodnych, który odbędzie się już 7 grudnia na Politechnice Warszawskiej – informuje nauczyciel. - Trzecie miejsce w kategorii wydajność zajęli Oliwer Jaśniok i Miłosz Sokołowski z kl. 7b. Natomiast w kategorii moc czwarte miejsce zajęły uczennice z klasy 5b: Liliana Łobos i Lena Wyskoczil.

Zespoły przygotowywały się do udziału w turnieju kilka tygodni, a swoje turbiny budowały w czasie wolnym.

- Później to, co uczniowie zbudowali, wspólnie weryfikowaliśmy – mówi Andrzej Dziaczuk. – Przyjeżdżali do mnie, sprawdzaliśmy, czy zgadzają się wymiary, a także robiliśmy testy maszyn pod względem wydajności i mocy. Już po raz kolejny biorę udział w tym konkursie z uczniami i uważam, że to świetna inicjatywa. Uczy rywalizacji, precyzji, działania w grupie, a także ekologii i oczywiście fizyki. Te maszyny są później wykorzystywane do testów i na ich podstawie buduje się większe, te prawdziwe, na rzekach czy spiętrzonych zbiornikach. To nie jest to sztuka dla sztuki.

W finale wezmą udział zwycięzcy eliminacji regionalnych z Polski i z Litwy.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska