Ulga dla młodych cukrzyków

Redakcja
Uczniowie i studenci, chorzy na cukrzycę już nie muszą rezygnować z pompy.
Uczniowie i studenci, chorzy na cukrzycę już nie muszą rezygnować z pompy.
Osoby korzystające z pomp insulinowych mogą liczyć na refundację.

Dzięki rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia osoby do 26. roku życia, które są chore na cukrzycę, będą dostawać bezpłatnie zestawy infuzyjne do pomp insulinowych. Przysługuje im co najmniej 10 sztuk do kwoty 300 zł. Zasada ta obowiązuje już od 5 marca.

- To bardzo dobra i rozumna decyzja, bo wcześniej refundacja drenów do pomp, bez których korzystanie z tego urządzenia jest niemożliwe, kończyła się wraz z przekroczeniem przez chorego 18. roku życia - wyjaśnia Sławomir Rak, zastępca ordynatora Oddziału Pediatrycznego WCM w Opolu. - Stawiało to wielu pacjentów przed przysłowiową ścianą, bo przecież uczniowie czy studenci jeszcze na siebie nie zarabiają. Tymczasem musieli kupować zestawy infuzyjne na własny koszt. Wielu rodzin, niestety nie było na to stać, dlatego część pacjentów w ogóle z pomp rezygnowała.

Na Opolszczyźnie korzysta z nich ok. 150 osób. Wśród pacjentów do 18. roku życia taki aparat ma 130. - Wiem, że około 30-40 proc. cukrzyków z tej grupy nie mogłoby sobie pozwolić na kupowanie drenów po przekroczeniu wyznaczonej wcześniej granicy wiekowej - podkreśla dr Sławomir Rak, który na co dzień przyjmuje dzieci i młodzież w Wojewódzkiej Przychodni Diabetologicznej WCM. - Dlatego rozporządzenie pojawiło się w porę. Pięciu studentów, którzy musieli z tej terapii zrezygnować, już wyraziło chęć powrotu do korzystania z pompy. To fajni młodzi ludzie, którym będzie teraz łatwiej uczestniczyć w wielogodzinnych zajęciach na uczelni. Nie będą już musieli wychodzić z wykładów, żeby wstrzyknąć sobie insulinę przy pomocy pena. Teraz zrobi to za nich pompa.
Młodzi pacjenci korzystają z tych aparatów od 2001 r. Najpierw pochodziły one od fundacji Jurka Owsiaka, który rozdawał pompy dzieciom w całej Polsce. A od roku 2009 ich zakup - ale tylko do 18. roku życia - refunduje (łącznie z osprzętem) NFZ. W naszym województwie sfinansował je w ciągu minionych 3 lat dla 60 diabetyków.

- Pompa to doskonałe urządzenie, zapewniające odpowiednie wyrównanie poziomu cukru we krwi, a tym samym zapobiegające groźnym powikłaniom - zaznacza dr Rak. - Trzeba jednak pamiętać, że nie każdego cukrzyka da się do niej podłączyć, nauczyć jej używania. Nie wszyscy wykazują odpowiednią dyscyplinę, a tym samym na nią zasługują. Samo posiadanie pompy nie oznacza, że cukrzyca jest właściwie leczona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska