Umowa o współpracy między Politechniką Opolską i ZUS. Korzyść dla studentów administracji

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Dziekan WEIZ PO prof. Janusz Wielki, rektor prof. Marcin Lorenc, członek zarządu ZUS Paweł Jaroszek i dyrektor opolskiego oddziału ZUS Antoni Malaka po podpisaniu umowy.
Dziekan WEIZ PO prof. Janusz Wielki, rektor prof. Marcin Lorenc, członek zarządu ZUS Paweł Jaroszek i dyrektor opolskiego oddziału ZUS Antoni Malaka po podpisaniu umowy. Archiwum PO
Jedną z korzyści podpisanej przez rektora i członka zarządu ZUS umowy będzie możliwość odbywania półrocznych praktyk zawodowych przez studentów kierunku administracja o profilu praktycznym

Paweł Jaroszek, członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych gościł w poniedziałek na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. Podczas wykładu na temat finansów ubezpieczeń społecznych mówił m.in., że według prognoz w 2080 roku w Polsce będzie żyło 31 mln mieszkańców, mniej więcej po połowie młodych i starszych, co da stabilność systemowi ubezpieczeń społecznych.

- Wypłata trzynastej emerytury tylko dla świadczeniobiorców ZUS było to 8,9 mld zł - podał Jaroszek obrazując kwoty, jakimi obraca ZUS z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. - Polski system ubezpieczeń społecznych jest systemem deficytowym.

Przedstawiciel ZUS podpisał z rektorem Politechniki Opolskiej prof. Marcinem Lorencem umowę o współpracy.

- To kontynuacja umowy podpisanej przez laty, której warunki zostały dostosowane do obecnie obowiązujących przepisów i oczekiwań obydwu stron - podkreśla dr Piotr Zamelski z WEiZ PO, koordynator tej umowy.

Politechnika zaproponowała ZUS-owi doradztwo merytoryczne, prowadzenie szkoleń dla pracowników zakładu, udostępnianie sal, współpracę naukową i wspólne publikacje.

ZUS udostępni uczelni materiały do badań, publikacje, da pracownikom PO możliwość publikowania w swoich periodykach i przede wszystkim zapewni organizację praktyk dla studentów kierunku administracja praktyczna.

W tym roku studia na tym kierunku rozpoczął drugi rocznik. - Nasz kierunek wyróżnia praktyczność tych studiów, która objawia się w liczbie godzin praktycznych. Studenci klasycznego kierunku administracji mają takich praktyk 4 tygodnie w 3-letnim systemie kształcenia na pierwszym stopniu. Natomiast na kierunku praktycznym praktyki trwają pół roku. Nasi studenci będą odbywali je właśnie w ZUS, w wybranym przez nich oddziale, także blisko miejsca zamieszkania - mówi dr Zamelski.

W jego ocenie możliwość odbycia praktyk w państwowej instytucji, w różnych działach, pozwoli studentom na dobre poznanie funkcjonowania ZUS od strony praktycznej.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska