Uniwersytet Opolski dostał 5 milionów złotych na połączenie z uczelnią medyczną. Żeby powstał "jeden zgrany organizm"

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
15 lipca 2020 r. oficjalnie Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu została połączona z Uniwersytetem Opolskim. Na budynku byłej PMWSZ odsłonięto uroczysty napis.
15 lipca 2020 r. oficjalnie Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu została połączona z Uniwersytetem Opolskim. Na budynku byłej PMWSZ odsłonięto uroczysty napis. Archiwum UO
Do końca października 2021 roku ma potrwać realizacja projektu, na który opolska uczelnia otrzymała dofinansowanie ministerialne. Dotyczy on włączenia i integracji uczelni medycznej z uniwersytetem.

Czternaście obszarów, zgodnych z podziałem funkcji na UO (wśród nich: rektorski, kanclerski, kadrowo-płacowy, finansowy, biblioteka, wydawnictwo, dydaktyka, rekrutacja, nauka, Centra Symulacji Medycznej, Centrum Informatyczne, Studium Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego i promocja) wskazano w procesie konsolidacji opolskich uczelni.

Na wsparcie tego procesu UO pozyskało finansowanie w ministerialnym konkursie. Jarosław Kubiak, dyrektor powołanego niedawno Biura Nauki i Obsługi Projektów UO, który nadzorował pracę nad aplikacją do konkursu wyjaśniał, że wypracowano szczegółowy plan przygotowania do połączenia, przeprowadzenia tego procesu i wreszcie - integracji.

- "Teraz musimy zacząć funkcjonować jako jeden zgrany organizm, przede wszystkim na płaszczyźnie relacji międzyludzkich. Wszystko to dało oczekiwany efekt i powodzenie w ministerialnym konkursie, do którego jako uczelnia z naszym projektem stanęliśmy" - mówił Jarosław Kubiak Beacie Łabutin.

Wyjaśnił, że bez tego projektu proces konsolidacji i tak miałby miejsce, ale przygotowania do pisania projektu pozwoliły dodatkowo na zastanowienie się i przewidzenie, co może się wydarzyć w poszczególnych obszarach konsolidacji.

Dyrektor Kubiak ocenił, że pewne założenia projektowe w czasie realizacji mogą zostać zweryfikowane, ale nie przeszkodzi to w doprowadzeniu całego procesu do końca.

O czterech latach, jakie upłynęły od pierwszej zapowiedzi połączenia uczelni do finalizacji negocjacji wiosną br. mówił podczas uroczystego rozpoczęcia roku akademickiego na UO rektor prof. Marek Masnyk.

- Są takie chwile, na które warto było czekać nawet pięć lat. Połączenie to kwestia być albo nie być dla akademickiego Opola, które – położone między dużymi ośrodkami Wrocławia oraz Katowic i Krakowa – może z nimi rywalizować tylko jako ośrodek silny, wieloprofilowy i zgodnie działający. Wszyscy wygramy na tym połączeniu. Konsolidacja jest dobra dla studentów i pracowników obu uczelni - mówił rektor UO i dziękował osobom zaangażowanym w ten proces.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska