Urzędnicy z Krapkowic osobiście dostarczą listy

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Andrzej Małkiewicz ze starostwa powiatowego już roznosi mieszkańcom listy. - Każdą przesyłkę próbuję doręczyć trzykrotnie - tłumaczy.
Andrzej Małkiewicz ze starostwa powiatowego już roznosi mieszkańcom listy. - Każdą przesyłkę próbuję doręczyć trzykrotnie - tłumaczy.
Starostwo powiatowe w Krapkowicach będzie roznosić przesyłki własnymi siłami. Ma być taniej, szybciej i wygodniej.

Do rozniesienia jest blisko 12 tys. listów, bo tyle w skali roku wysyła starostwo do mieszkańców. Większość z nich to przesyłki za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Poczta Polska życzy sobie za taką usługę 5,65 zł. Urzędnicy mają robić to taniej, za kwotę 3,50 zł od przesyłki.

- Na razie program roznoszenia listów ruszył pilotażowo - mówi Maciej Sonik, starosta krapkowicki. - Zgłosiło się kilku chętnych urzędników. Liczymy, że uda się w ten sposób zaoszczędzić ok. 20 tys. złotych rocznie.

Pierwsze listy trafiły już do mieszkańców osiedla XXX-lecia w Krapkowicach. Pracownicy urzędu mogą je roznosić tylko po godzinach pracy. Robią to w oparciu o umowę-zlecenie podpisywaną dodatkowo z magistratem. Dla urzędu to oszczędności, a dla urzędników sposób na dodatkowy zarobek.

Pracownicy starostwa będą pukali do drzwi po godz. 16. W przypadku niezastania nikogo w domu zostawią kartkę z informacją o tym, którego dnia pojawią się ponownie. Jeżeli ktoś zechce szybciej odebrać list, będzie mógł to zrobić osobiście w starostwie.
- Będą trzy próby doręczenia listu - tłumaczy Witold Rożałowski, dyrektor gabinetu starosty. - Taki sposób dostarczania przesyłek jest zgodny z Kodeksem Postępowania Administracyjnego.

Starostwo nie chciało od razu rozsyłać przez swoich pracowników wszystkich listów, bo musi najpierw przygotować do tego Biuro Obsługi Klienta.

Chodzi o odpowiednie sortowanie przesyłek, tak by urzędnicy nie musieli z nimi biegać po całym mieście, lecz by dostali konkretny zestaw ulic do "obsłużenia". Docelowo starostwo chce, by w roznoszenie przesyłek zaangażowała się większość pracowników.

- Nasi urzędnicy mieszkają w różnych częściach powiatu - dodaje Rożałowski. - W ten sposób uda się nam dotrzeć co najmniej do 90 proc. mieszkańców.

Powiatowy urząd nie będzie mógł za to roznosić listów, które nie wymagają potwierdzenia odbioru. Zgodnie z wciąż obowiązującymi przepisami samorządy mają obowiązek korzystać w takich przypadkach ze wskazanego operatora.

Wyznaczona do tego jest Poczta Polska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska