W 2014 roku w powiecie strzeleckim powstało 500 etatów

Radosław Dimitrow
W 2014 roku w powiecie strzeleckim powstało 500 etatówDo końca  lipca 2015 roku Kronospan w Strzelcach Opolskich musi zatrudnić co najmniej 201 osób w nowo budowanym zakładzie. Już zaczął kompletować załogę.
W 2014 roku w powiecie strzeleckim powstało 500 etatówDo końca lipca 2015 roku Kronospan w Strzelcach Opolskich musi zatrudnić co najmniej 201 osób w nowo budowanym zakładzie. Już zaczął kompletować załogę. Radosław Dimitrow
Poprawia się sytuacja na lokalnym rynku pracy. Bezrobocie będzie spadać. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Strzelcach Opolskich, który trafił właśnie na biurka samorządowców.

Jest on wyjątkowo optymistyczny. Urzędnicy obliczyli, że w ciągu ostatniego roku miejscowe przedsiębiorstwa utworzyły około 500 nowych stanowisk pracy. Najwięcej, bo ponad 150 pracowników przyjęła nowa fabryka Coroplastu w Strzelcach Opolskich, gdzie produkowane są wiązki kablowe do samochodów. O ponad 100 osób wzrosło zatrudnienie w Intersilesii McBride, gdzie wytwarzane są środki czystości.

Co ciekawe, 70 nowych pracowników przyjął także Kronospan, który w Strzelcach Opolskich - tuż obok istniejącego zakładu - buduje drugą fabrykę. Będą w niej produkowane drewniane płyty OSB. Choć inwestycja nie jest jeszcze gotowa, to firma już teraz zdecydowała się przeszkolić ludzi, by mogli uczestniczyć w rozruchu nowej fabryki.

- Pracownicy zostali zatrudnieni i oddelegowani na szkolenia do fabryk w innych krajach m.in. w Czechach i na Białorusi - tłumaczy Norbert Jaskóła, dyrektor strzeleckiego urzędu pracy. - Ponadto Kronospan wciąż szuka ludzi do pracy.

Za pracownikami rozglądają się także przedstawiciele amerykańskiego koncernu Tru-Flex, który powstaje w strefie gospodarczej pod Olszową. Jego budowa ruszyła w październiku ubiegłego roku, a pierwsza część zakładu ma być oddana do użytku jeszcze w maju. Tam pracę znajdzie od 50 do 100 osób (w zależności od ilości zleceń).

Według oficjalnych danych stopa bezrobocia w powiecie wynosi obecnie 8,6 proc i jest najniższa w historii istnienia strzeleckiego pośredniaka (bez etatu pozostaje obecnie 1959 osób).

Norbert Jaskóła przyznaje jednak, że dane te, obrazują tylko częściowo sytuację na rynku pracy, bo urząd nie jest w stanie policzyć tzw. bezrobocia ukrytego. To oznacza, że statystyki nie uwzględniają ludzi, którzy z powodu problemów ze znalezieniem pracy na miejscu lub niskich pensji, zdecydowali się emigrować za granicę. Dyrektora niepokoi także jeszcze jedno zjawisko.

- Od wielu lat jesienią odnotowywaliśmy wzrost bezrobocia, bo w urzędzie rejestrowali się młodzi ludzie, którzy wracali z pracy sezonowej z zagranicy - dodaje Jaskóła. - W tym roku takich ludzi zarejestrowało się znacznie mniej, co niestety oznacza, że wielu z nich zdecydowało się pozostać na emigracji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska