W 2016 r. mniejszość niemiecką było w regionie widać

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W kwietniu Hans-Gert Poettering odwiedził Bibliotekę Caritas. Na zdjęciu w rozmowie z jej dyrektorem i duszpasterzem mniejszości,  ks. dr. Piotrem Tarlinskim.
W kwietniu Hans-Gert Poettering odwiedził Bibliotekę Caritas. Na zdjęciu w rozmowie z jej dyrektorem i duszpasterzem mniejszości, ks. dr. Piotrem Tarlinskim. Fot. Krzysztof Ogiolda
W pierwszym półroczu 2016 miały miejsce m.in. Kongres FUEN we Wrocławiu i spotkania MN z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem RP Andrzejem Dudą.

W styczniu 2016 mniejszość niemiecka rozpoczęła kompletowanie drużyny na Europeadę, piłkarskie mistrzostwa Europy mniejszości narodowych.

W Zawadzie spotkali się działacze i samorządowcy mniejszości. Konsul Sabine Haake zachęcała do optymizmu. To podnoszenie na duchu było potrzebne, skoro jedną z pierwszych decyzji nowego prezydenta RP było zawetowanie nowelizacji ustawy o mniejszościach.

Na początku roku MN na Śląsku Opolskim w liczbach prezentowała się imponująco: w 422 szkołach nauczano niemieckiego jako języka mniejszości, w 200 parafiach odbywały się msze św. w języku serca, działało 330 kół DFK.

Pod koniec stycznia po raz 25. koncertowali wspólnie w Opolu uczniowie tutejszej szkoły muzycznej oraz Willigis Gymnasium w Mainz.

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę mniejszość oddała w Łambinowicach hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej. Lider VdG Bernard Gaida przypomniał, że przez długie dziesięciolecia pamięć zwycięzców na wschodzie i na zachodzie spychała te ofiary w zapomnienie.

W lutym Izba Gospodarcza Śląsk zorganizowała Charytatywny Bal Przedsiębiorcy. Dla chorego 8-letniego chłopca udało się zebrać 10 tys. złotych.

Uczniowie ze Śląska Opolskiego, uczestnicy projektu BJDM Changes @ Work spotkali się w Pałacu Prezydenckim z Pierwszą Damą.
Członkowie mniejszości pamiętali też w lutym o Dieterze Przewdzingu i przesłaniu jego działalności - w drugą rocznicę śmierci. Uczestniczyli też w biegu jego pamięci - z cmentarza w Żyrowej do jego ulubionej „Kanady”.

W wielu szkołach i środowiskach mniejszości pamiętano o Światowym Dniu Języka Ojczystego, przypominając, że w dzisiejszym świecie język angielski to mus, ale niemiecki to plus.

Pierwszego marca w Lublinie Związek Niemieckich Stowarzyszeń podpisał umowę z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim na poprowadzenie zajęć o mniejszościach narodowych.

BJDM zorganizował 6 marca po raz 11. Wielkie Ślizganie. Akcja charytatywna młodzieży MN adresowana do wychowanków domów dziecka przyniosła ponad 2,5 tys. zł. Zebrano też dla nich artykuły chemiczne i szkolne.

Także 6 marca w Raszowej otwarto po remoncie dwujęzyczne przedszkole. Placówkę prowadzi Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae. W Kolonowskiem 13 marca Związek Śląskich Kobiet Wiejskich zaprosił na Wystawę Stołów Wielkanocnych.

80 uczniów gimnazjów wzięło udział w Wojewódzkim Finale Konkursu Języka Niemieckiego. Zwyciężył Dawid Komor z PG 10 w Opolu.

Fundacja Rozwoju Śląska od 24 lat wspiera biznes w regionie. Tylko w 2015 roku udzieliła 318 firmom 50 mln zł pożyczek. Niemieckie Towarzystwo Oświatowe świętowało 20 lat działalności. Ma w swoim dorobku m.in. wykłady konferencje, i sympozja dla nauczycieli, prowadzi egzaminy na certyfikat z języka niemieckiego, koordynowało prace nad adaptacją niemieckiego podręcznika jako pomo- cy do nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości.

W kwietniu ruszył na Facebooku portal kampanii Bilingua - Łatwiej z Niemieckim.

W Krapkowicach 11 kwietnia odbył się finał Konkursu Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej. Wygrała Anna Pryszcz z PG Zębowice.

Od 8 do 10 kwietnia rocznicę powstania świętowali w Opolu członkowie VdH, czyli Związku Studentów Niemieckich.

Przedstawiciele mniejszości niemieckiej spotkali się podczas dorocznego kongresu Związku Wypędzonych z Angelą Merkel. Pani kanclerz podkreśliła, iż mniejszości są częścią tożsamości niemieckiej.

25 kwietnia gościem Biblioteki Caritas był Hans-Gert Poettering. Długoletni poseł i przewodniczący Parlamentu Europejskiego przypomniał, że jedność w różnorodności i wielokulturowość jest jedną z zasad Unii Europejskiej.

26 kwietnia prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami mniejszości należących do komisji wspólnej. Zauważył, że mniejszości są w Polsce u siebie i podziękował im za wkład w funkcjonowanie społeczeństwa.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach kampanii „Bilingua - łatwiej z niemieckim” zorganizował cykl spotkań dla dzieci z baśnią braci Grimm „Trzy piórka”. Obok czytania baśni dzieci uczestniczyły także w zabawach związanych tematycznie z jej treścią. Cykl rozpoczął się w Biedrzychowicach.

Na przełomie kwietnia i maja odbył się - z inicjatywy Konsulatu Niemiec w Opolu i wrocławskiego oddziału Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej - tradycyjny Stół Gospodarczy”. Przedsiębiorcy z niemieckim rodowodem apelowali do środowiska MN o pielęgnowanie języka niemieckiego. Inwestorzy potrzebują pracowników przygotowanych fachowo i dobrze znających język.

9 maja odbyło się walne zebranie Związku Śląskich Rolników. Jego członkami było 1200 osób - więcej niż w roku 2015, choć ogólna liczba rolników cały czas maleje.

Reprezentacja mniejszości niemieckiej wystartowała - po raz pierwszy - w sztafecie firm w ramach majowego Maratonu Opolskiego.

130 uczniów z blisko 20 szkół podstawowych i gimnazjów uczestniczyło 17 maja w Opolu w II Zjeździe Odkrywców Języka Niemieckiego.

Zespół Szkół Dwujęzycznych w Solarni świętował 20-lecie istnienia. Chlubą tej pierwszej w regionie szkoły dwujęzycznej są znakomite wyniki jej uczniów osiągane podczas egzaminów.

18 maja we Wrocławiu rozpoczął się Kongres Federalnego Związku Europejskich Grup Narodowościowych (FUEN). Przedstawiciele blisko stu mniejszości obradowali przez pięć dni, zwracając uwagę na problemy tych środowisk: brak szkół, ograniczanie praw wyborczych mowę nienawiści. Kongres przyjął m.in. rezolucję przeciwko powiększeniu Opola.

Nowym przewodniczącym FUEN wybrano Węgra z Rumunii Loranta Vincze. Zastąpił on na tym stanowisku Hansa Heinricha Hansena. Kongres był organizacyjnym sukcesem VdG.

Do kroniki najważniejszych wydarzeń mniejszościowych 2016 roku wrócimy w kolejnym numerze Heimatu już w nowym roku 2017.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska