W Collegium Maius UO odsłonięto tablicę upamiętniającą Cypriana Kamila Norwida [zdjęcia]

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Odsłonięcie tablicy w Collegium Maius UO.
Odsłonięcie tablicy w Collegium Maius UO. Sławomir Mielnik
Uczelni przekazał ją Ryszard Druch, absolwent Alma Mater.

- Kilka lat temu do mojej małej galerii trafił Tadeusz Żelichowski, były pracownik Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i wygłosił piękną prelekcję na temat twórczości Norwida, wspomniał o jego pobycie w Nowym Jorku. Tak wszystkich zapalił, że kilka miesięcy później zorganizowaliśmy pieszą wycieczkę po Nowym Jorku śladami Norwida. Marsz Polonusów prowadził przez Brooklyn i Manhattan, a zakończył się w polskiej restauracji Teresa. Kiedyśmy tam wszyscy siedzieli, Tadeusz Żelichowski rzucił hasło czy by nie stworzyć tablicy upamiętniającej pobyt Norwida w NY – opowiada Ryszard Druch.

Potem wszystko rozegrało się błyskawicznie. W poszukiwaniu rzeźbiarza, który wykonałby obelisk pomógł redaktor Janusz Szlechta z Nowego Dziennika. Wyzwanie artystyczne podjął Grzegorz Gustaw z Filadelfii.

- Realizacja projektu zajęła nam dokładnie 14 miesięcy, czyli tyle ile Norwid przebywał w NY. W ubiegłym roku 15 października odsłonięto tablicę na frontonie Polskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku – mówi Druch.

Tablica miała się znaleźć w saloniku Instytutu, ale tak spodobała się pani dyrektor PIN, że postanowiła przenieść go na fronton budynku. To jednak sprawiło, że tablicę trzeba było wykonać jeszcze raz, tym razem z bardziej trwałego materiału.

- Dlatego to co wisi nade nazwać pierwowzorem oryginału – mówił Ryszard Druch.

Przez jakiś czas tablica spoczywała w domu absolwenta UO, ale kiedy w ubiegłym roku odwiedził on UO, a profesor Stanisław S. Nicieja oprowadzał go po gmachu uniwersytetu, Druch pokazał obecnemu kustoszowi Wzgórza Akademickiego zdjęcie tablicy. To był pierwszy krok do tego by przekazać ją na rzecz Uniwersytetu Opolskiego.

- Dzisiejszy dzień dowodzi słuszności naszej idei, jaką było utworzenie pięknego muzeum przy uniwersytecie. Każdy ważny europejski ośrodek naukowy posiada własne zbiory muzealne, a wzorce należy czerpać od najlepszych - mówił w trakcie odsłonięcia prof. Stanisław S. Nicieja, kustosz Wzgórza Uniwersyteckiego, były rektor uczelni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska