W Dobrodzieniu dyskutowano o lokalnej historii

fot. Archiwum prywatne
Mimo że forum dyskusyjne trwało ponad trzy godziny, sala cały czas pozostała pełna publiczności.
Mimo że forum dyskusyjne trwało ponad trzy godziny, sala cały czas pozostała pełna publiczności. fot. Archiwum prywatne
Dyskusje w dobrodzieńskiej siedzibie mniejszości mają już wieloletnią tradycję.

Zgodnie z tą tradycją w minioną sobotę kilkadziesiąt osób zainteresowanych dziejami własnego Heimatu spotkało się podczas forum dyskusyjnego zorganizowanego przez Zarząd Gminny TSKN jako impreza towarzysząca XIV Spotkaniom Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych "Źródło".

Od dwóch lat forum jest częścią cyklu "Historia lokalna". Sobotnia impreza była już 95. spotkaniem w ramach tego - organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Oleśnie - przedsięwzięcia. Pierwszą odsłoną spotkania z historią był referat Barbary Kaczmarczyk, przewodniczącej Zarządu Gminnego TSKN, przybliżający 20 lat legalnego funkcjonowania mniejszości w Dobrodzieniu.

Nie zabrakło w jego ramach wspomnień o trudnych początkach działalności TSKN i ludziach mających wówczas odwagę, by przyznać się do niemieckości. Bardzo ciekawy, dobrze udokumentowany i niezwykle szczegółowy referat o wielokulturowości Dobrodzienia przedstawił Paweł Mrozek, prezes Międzygminnego Towarzystwa Regionalnego Dobrodzień-Zębowice.

Przybliżył on słuchaczom historię Dobrodzienia od czasów najdawniejszych po wiek XX, przybliżając setki ciekawych postaci, ważnych dat i istotnych dla tej ziemi zdarzeń. W trzeciej części spotkania dr Bernard Linek z Instytutu Śląskiego w Opolu, Dawid Smolorz, autor wystawy "Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach" oraz Bernard Kus, świadek historii, przybliżyli realia życia na Śląsku po dwóch stronach dzielącej go niegdyś polsko-niemieckiej granicy.

Bernard Kus zwracał uwagę na bliskie więzi łączące wówczas ludzi pogranicza, spotykających się, odwiedzających i pomagających sobie nawzajem w trudnych sytuacjach, zarówno przed wojną, jak i w okresie późniejszym. Trójgłos o dawnej granicy był też okazją do dyskusji o sytuacji mniejszości narodowych w okresie międzywojnia i współcześnie, do której włączył się m.in. Bernard Gaida, przewodniczący Zarządu VdG. Podsumowaniem panelu był film autorstwa Teresy Kudyby "Górny Śląsk. Podróż granicą".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska