W sprawie skupu zbóż - wszystko jasne

Rozmawiał Witold Żurawicki
Z Januszem Nowackim, dyrektorem Oddziału Regionalnego Agencji Rynku Rolnego w Katowicach

- Czy już wiadomo, ile będzie pieniędzy na interwencję państwa na rynku zbóż?
- W sprawie skupu interwencyjnego wiadomo już wszystko. Agencja w tym roku w skali kraju dopłaci do zakupu 3,5 mln ton pszenicy konsumpcyjnej oraz 700 tys. ton żyta.
- Jaki limit przypadnie na Opolszczyznę?
- Decyzji o limitach na poszczególne oddziały agencji jeszcze nie ma, ale zazwyczaj otrzymujemy około 10 procent z puli krajowej, więc taka ilość wyczerpie możliwości sprzedaży przez rolników z terenu naszego działania, czy głównie z Opolszczyzny, bo to oni dominują w produkcji zbóż. Gdyby taki limit okazał się zbyt mały, przypuszczam, że będzie go można zwiększyć.
- Jakie będą ceny ziarna?
- W wyniku negocjacji ze związkami zawodowymi rolników ustalono, że cena skupu pszenicy wyniesie 510 złotych za tonę, a za żyto - 355 złotych za tonę. Natomiast dopłaty agencji do tony ziarna pszenicy wyniosą: od początku żniw do końca sierpnia - 90 zł, we wrześniu - 100 złotych, w październiku - 110 zł. W przypadku żyta odpowiednio: 65, 70 i 75 złotych.
- Najwyższa Izba Kontroli wykryła nieprawidłowości w skupie zeszłorocznym. Czy procedury odbioru zboża zostały poprawione?
- Z protokołu NIK nie wynika, by przeciwko przedsiębiorcom prowadzącym skup interwencyjny lub dostawcom ziarna toczyło się postępowanie wyjaśniające, więc nie można mówić, że wystąpiły jakieś działania przestępcze. Natomiast były przypadki przekroczenia zapisów umowy między agencją a przedsiębiorcami. Ale nie spowodowało to zmniejszonego napływu zboża do spichlerzów. Wpłynęło go tyle, ile widniało w dokumentacji skupu. To były drobne uchybienia i w tej kampanii procedury skupu jeszcze bardziej uszczelnimy.
- W jaki sposób?
- Na przykład w tym roku agencja będzie przekazywać dopłaty bezpośrednio rolnikom po zakończonej sprzedaży zboża - rolnik ma obowiązek dostarczyć do agencji zbiorcze zestawienie należnych dopłat, a przede wszystkim kserokopii faktur VAT lub faktur VAT RR i kserokopii oświadczenia producenta. Te dokumenty świadczyć będą o dokonaniu transakcji i dopiero po ich złożeniu agencja wypłaci bezpośrednio rolnikowi dopłatę na konto bankowe.
- Czy skup nie będzie opóźniony, jak to miało miejsce dwa lata temu?
- W tym roku harmonogram przygotowań do skupu jest jeszcze szybszy od zeszłorocznego, a w ubiegłym roku skup rozpoczęto dokładnie z początkiem żniw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska