W środę rozpoczął się trzydniowy egzamin gimnazjalny

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Egzamin gimnazjalny 2017. Opole.
Egzamin gimnazjalny 2017. Opole. Sławomir Mielnik
8138 uczniów na Opolszczyźnie przystąpiło w środę do części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego. Egzaminu nie można oblać, ale od jego wyników zależy czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej. Wyniki będą znane 16 czerwca.

To pierwszy poważny egzamin w życiu 16-latków. W ciągu trzech dni uczniowie muszą uporać się z sześcioma testami sprawdzającymi ich wiedzę zdobytą w gimnazjum.

W środę (19 kwietnia) zdawali przedmioty humanistyczne, w czwartek przyrodnicze i matematykę, a w piątek języki obce.
Choć nie jest określony wynik minimalny, to liczy się każdy punkt, bo od ich sumy zależy czy dla ucznia znajdzie się miejsce w najlepszym liceum ogólnokształcącym i technikach regionu.

ZOBACZ ARKUSZE ODPOWIEDZI -> Egzamin gimnazjalny 2017 - historia, polski, wos - odpowiedzi i arkusz pytań

- Chciałabym się dostać do II LO w Opolu, więc bardzo się denerwuję - mówi Nikola Wyżga, gimnazjalistka z powiatu opolskiego.

Egzamin rozpoczął się od testu 25 pytań zamkniętych z historii i wiedzy o społeczeństwie. Trzeba było m.in. wskazać na zdjęciu budowlę stawianą w starożytnym Rzymie na cześć zwycięskich wodzów, rozpoznać na obrazie kontusz i wskazać zdanie opisujące zjawisko szarej strefy.

To była zaledwie 60-minutowa rozgrzewka przed egzaminem z języka polskiego, gdzie trzeba było wykazać się zrozumieniem m.in. fraszki Jana Kochanowskiego i tekstu o modzie językowej, a także umiejętnością zbudowania samodzielnej wypowiedzi.

Temat tej ostatniej był jednak bardzo przyjemny: Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że marzenia mają sprawczą moc? Uczniowie mieli napisać rozprawkę, a swoje stanowisko zilustrować przykładami z literatury.

Drugiego dnia egzaminu uczniowie zawsze boją się najbardziej. Od lat wyniki tej części egzaminu są słabsze od pozostałych. W czwartek gimnazjaliści najpierw dostaną test sprawdzający ich wiedzę z fizyki, chemii, geografii i biologii, a potem przez półtorej godziny będą rozwiązywać wyłącznie zadania matematyczne.

- Nie jestem ścisłowcem i boję się, że w stresie wszystko pomieszam - mówi Dominika z PG 5, która do ostatniej chwili ślęczała nad zbiorem zadań.

Trzydniowy maraton gimnazjalny zakończy w piątek egzamin z wybranego języka obcego (71 proc. naszych uczniów zdaje język angielski, a reszta niemiecki). Arkusz na poziomie podstawowym jest obowiązkowy dla wszystkich. Egzamin rozszerzony muszą zdawać ci, którzy wybranego języka uczyli się od podstawówki. W praktyce to zdecydowana większość. Mogą do niego przystąpić także pozostali uczniowie, jeśli zechcą się sprawdzić. Na Opolszczyźnie takich chętnych jest 426.

Prace gimnazjalistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Uczniowie poznają je 16 czerwca. Natomiast zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego - 23 czerwca - wraz ze świadectwem szkolnym.

Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla każdego zakresu/poziomu egzaminu gimnazjalnego, do którego uczeń ‎przystąpił. Wynik centylowy to odsetek liczby gimnazjalistów, którzy uzyskali wynik taki sam lub niższy niż zdający. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami ‎uczniów w całym kraju.‎

Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska