W USK będą opracowywać nowe metody leczenia serca i kręgosłupa

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu powstanie Centrum Badań i Innowacji w chorobach cywilizacyjnych, sercowo-naczyniowych i chorobach kręgosłupa. Marszałek województwa i dyrektor USK podpisali umowę na realizację projektu o wartości prawie 27 mln zł.

- To historyczny moment, bo dzięki centrum innowacji nasz szpital wejdzie do rodziny elitarnych placówek badawczych w Polsce - cieszy się Dariusz Madera, dyrektor USK. - Pozwoli to naszym lekarzom na rozwijanie nauki i oferowanie pacjentom nowych metod leczenia. Szpital kliniczny już teraz opracowuje nowe rozwiązania, prowadzi badania kliniczne w zakresie serca i chorób naczyniowych oraz kręgosłupa. Nasi naukowcy będą jeszcze skuteczniej realizować plany badawcze – mówi dyrektor.

Centrum będzie się specjalizowało w diagnostyce obrazowej. Jednym z jego celów jest połączenie terapii z poprawą jakości diagnostyki.

- W samym szpitalu nie jesteśmy w stanie prowadzić takich badań - mówi prof. Marek Gierlotka, kierownik Kliniki Kardiologii USK w Opolu. – Tutaj wykorzystamy nasze doświadczenie, sprzęt, realizować będziemy nowe terapie i schematy postępowania. Takie centra ma niewiele szpitali w Polsce - podkreśla.

Realizacja projektu przyczyni się również do rozwoju zaplecza naukowego, kadry naukowej, a także umożliwi współpracę z naukowcami, prowadzącymi prace w obszarach medycyny, biotechnologii, diagnostyki medycznej, farmacji czy chemii.
Na cele centrum zostanie przebudowany budynek byłej pralni o powierzchni blisko tysiąca metrów kw. Znajdą się w nim m.in. pracownia tomografu komputerowego i pracownia rezonansu, laboratoria i sale zabiegowe. Kupiony zostanie m.in. aparat dopplerowski, profesjonalna bieżnia elektryczna, podgrzewacz do szybkiego przetaczania ciepłej krwi i płynów, aparat do autotransfuzji krwi, pompa do drenażu płynu mózgowo-rdzeniowego, 32-kanałowy system do neuromonitoringu, holograficzny system obrazowania medycznych danych obrazowych techniką Mixed Reality.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, a unijne dofinansowanie wyniesie 17 milionów 200 tysięcy złotych. Centrum ma zacząć działalność za dwa lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska