W Wielki Czwartek rozpoczęło się Triduum Paschalne

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
- W Wieki Czwartek prosimy Chrystusa, aby na nowo rozpalił w nas Boży charyzmat, byśmy byli wiernymi świadkami odkupienia - mówił bp Andrzej Czaja w opolskiej katedrze.
- W Wieki Czwartek prosimy Chrystusa, aby na nowo rozpalił w nas Boży charyzmat, byśmy byli wiernymi świadkami odkupienia - mówił bp Andrzej Czaja w opolskiej katedrze. Paweł Stauffer
W Kościele katolickim zaczęły się obchody Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Dzisiaj rano podczas porannej mszy w katedrze opolskiej ks. bp Andrzej Czaja poświęcił olej chorych, którego używa się w czasie udzielania sakramentu namaszczenia chorych i olej krzyżma używany przy sakramentach chrztu, bierzmowania i kapłaństwa, w czasie konsekracji biskupa oraz poświęcenia kościoła i ołtarza.

Krzyżmo - oliwa zmieszana z balsamem (balsam symbolizuje Ducha Świętego) - oznacza Chrystusa, w którym człowieczeństwo złączone jest z bóstwem i jest symbolem mocy Bożej.

Obecni w katedrze kapłani z całej diecezji opolskiej na pamiątkę ustanowienia w Wieczerniku sakramentu kapłaństwa odnowili przyrzeczenia złożone w czasie święceń.

- W Wieki Czwartek prosimy Chrystusa, aby na nowo rozpalił w nas Boży charyzmat, byśmy byli wiernymi świadkami odkupienia - mówił bp Czaja. - Bóg stoi za naszą pracą, toteż jej owoc przyjdzie, nawet jeśli go teraz nie widzimy. Mamy też wsparcie naszych wiernych. Nie jesteśmy sami. Kapłańska dusza jest nieraz bardzo strapiona. Ale w czas strapienia łatwiej o ducha uniżonego wobec Boga.

Wieczorem we wszystkich kościołach diecezji celebrowana będzie Msza Wieczerzy Pańskiej na pamiątkę ustanowienia Eucharystii. W katedrze biskup - naśladując gest Chrystusa z Wieczernika - myje nogi dwunastu mężczyznom.

Po tej mszy św. tradycyjnie z ołtarzy zdejmuje się obrusy i świece, a Najświętszy Sakrament przenosi do tzw. Ciemnicy. Symbolizuje ona samotność Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym i po osądzeniu przez Sanhedryn w więzieniu.

Najświętszy Sakrament pozostanie tam aż do jutrzejszej wieczornej liturgii Wielkiego Piątku. Znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, i opuszczenia Go przez uczniów jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza.

Aż do Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę ołtarz pozostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska