Warto mieć naukowe podejście do świata

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Goście festiwalu mieli nawet szansę na kulinarny powrót do przeszłości.
Goście festiwalu mieli nawet szansę na kulinarny powrót do przeszłości. Patrycja Wanot (O)
Blisko 650 różnych atrakcji przygotowali organizatorzy kończącego się dzisiaj XV Opolskiego Festiwalu Naukowego.

Czterodniowa impreza rozpoczęła się w piątek na kampusie Uniwersytetu Opolskiego, który w tym roku był głównym organizatorem Opolskiego Festiwalu Nauki. Podczas Nocy Nauki - bo tak nazywał się wydarzenie inaugurujące OFN - można było wziąć udział w koncercie prezentującym osiągnięcia artystyczne Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej, obejrzeć pokazy walk prosto ze średniowiecza czy spektakl teatralny.

- Ukoronowaniem imprezy było Laser Show. Wcześniej odbyło się także rozdanie nagród dla słuchaczy Wirtualnej Akademii Astronomii - informuje dr Katarzyna Książek, koordynatorka XV Opolskiego Festiwalu Nauki.

- Popularyzowanie nauki poprzez organizowanie festiwalu takiego jak nasz jest wciąż atrakcyjne, każdy z pewnością znalazł tu coś dla siebie. Były gry ekonomiczne, namiastka giełdy, testy psychologiczne, prezentacje naszych wydawnictw, a nawet… nauka lepienia garnków - mówił prof. Janusz Słodczyk, prorektor ds. nauki i finansów, szef komitetu organizującego festiwal. - Chcemy na wszelkie, jak najbardziej zrozumiałe sposoby pokazywać naukę jako metodę na objaśnianie rzeczywistości, która nas otacza. Promujemy naukowe podejście do świata.

W niedzielę organizatorzy zaprosili wszystkich Opolan na tradycyjny Opolski Piknik Naukowy na kampusie UO. Tam prezentowali się wszyscy uczestnicy festiwalu - oprócz uniwersytetu i politechniki także Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, Państwowa Medyczna Wyższa Zawodowa w Opolu, Wyższa Szkoła Bankowa czy Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu.

Były pokazy, gry, konkursy, a także okazja do zrobienia badań medycznych. Uczestnicy festiwalu zobaczyli, jakie efekty i korzyści płyną z badań naukowych i jakie są możliwości ich wykorzystania w gospodarce, przedsiębiorczości, ochronie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, medycynie i wielu innych dziedzinach życia społecznego.

- Bardzo fajna impreza. Jesteśmy to z naszymi pociechami co roku, aby krok po kroku tłumaczyć im świat - mówi pani Natalia z Opola.
To jeszcze nie koniec festiwalu. Na poniedziałek zaplanowano dzień otwarty we wszystkich uczelniach i instytucjach organizujących imprezę.

Szczegółowy program można znaleźć na www.ofn.po.opole.pl. a

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska