Warto się szkolić i mieć dokumenty potwierdzające kwalifikacje

Dorota Richter [email protected] 77 44 42 568
Boom na roboty drogowe i budowlane pozwala stosunkowo
Boom na roboty drogowe i budowlane pozwala stosunkowo
Czasy, w których zatrudniało się ludzi bez uprawnień już dawno minęły - mówi Stanisław Sidzina, prezes opolskiej firmy Inter-Wiedza.

Wczasach, gdy o pracę jest trudno, firmy yną koszty i ograniczają zatrudnienie - warto się dokształcać. To szansa na zdobycie wymarzonego etatu i wyjście z życiowego impasu.

Zobacz: Strzelce Opolskie . Szkolenia komputerowe dla pracujących

- Dziś szczególnie poszukiwani są pracownicy posiadający dwa zawody. Idealnie jest, gdy mają również dodatkowe uprawnienia - mówi Stanisław Sidzina, prezes Towarzystwa Oświatowo-Naukowego Inter-Wiedza w Opolu.

Kursy i szkolenia nie są jednak zarezerwowane wyłącznie dla bezrobotnych. To również szansa dla osób pracujących, które chcą podwyższyć swoje kwalifikacje.

TON Inter-Wiedza to jedna z wielu instytucji na Opolszczyźnie, w której można zdobyć dodatkowe uprawnienia. Firma posiada dwudziestoletnie doświadczenie w tej dziedzinie i oferuje wyjątkowo szeroki wachlarz szkoleń.

Jak tłumaczy prezes Sidzina, ze względu na popyt rynkowy, obecnie najbardziej poszukiwani są operatorzy maszyn ciężkich i innych urządzeń technicznych, takich jak koparki, ładowarki, czy walce.

- Jest boom na roboty drogowe, gdzie się nie spojrzy, trwają jakieś prace. Oczywiste więc, że i zapotrzebowanie na tego typu kursy jest ogromne - tłumaczy prezes. - Co ciekawe, dziedzina ta nie jest jedynie domeną męską. Również panie kończą kursy, przykładowo operatorów walców.

Zawody nietypowe to jest to

Warto wiedzieć, że szczególnie w zawodach nietypowych ma się dużą szansę na zdobycie pracy.

Zobacz: Opolszczyzna. Ciekawa oferta szkoleń dla osób w wieku 45+

- I to bardzo szybko, czasem zaraz po ukończeniu kursu - mówi Stanisław Sidzina.

Takie nietypowe zawody, to m.in. operator: pomp do betonu, węzłów betoniarskich, agregatów tynkarskich, żurawi wieżowych, czy konserwator urządzeń dźwignicowych.

Opolska instytucja szkoleniowa nie zaprasza jednak wyłącznie na kursy techniczne. Można również zapisać się na szkolenia z księgowości, florystyki, zawodu opiekunki domowej, czy carvingu (zdobienia w owocach).

Wszystkie kursy składają się z części praktycznej i teoretycznej, bo teoria to podstawa, jednak bez praktyki nie można się obejść.

Część szkoleń kończy się egzaminem państwowym. Co ważne, zdobyte uprawnienia są uznawane przez całe życie i honorowane w całej Europie.

- Czasy, w których pracodawcy zatrudniają pracowników bez uprawnień już dawno minęły. Wymagane jest potwierdzenie umiejętności odpowiednim certyfikatem - podkreśla Stanisław Sidzina. - Dlatego warto w siebie inwestować - dodaje.

Dodatkowo niektóre z kursów posiadają akredytację Kuratorium Oświaty. Czym jest akredytacja? To rodzaj gwarancji poziomu nauczania i przekazywanej wiedzy. Akredytacja podnosi więc prestiż placówki szkoleniowej i warto wybierać firmy, które mogą pochwalić się takimi gwarancjami.

Wiele specjalistycznych szkoleń byłoby poza zasięgiem kieszeni przeciętnego obywatela, ale dzięki europejskim dotacjom i to nie stanowi problemu. Projekty unijne wspomagają bardzo istotnie system szkoleń, a jedynym warunkiem uczestnictwa jest chęć zdobywania nowych kwalifikacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska