Pałac w Kopicach ma nowego właściciela

Jarosław Staśkiewicz
Mimo ogromnych zniszczeń i dewastacji pałac w Kopicach wciąż potrafi zachwycać.
Mimo ogromnych zniszczeń i dewastacji pałac w Kopicach wciąż potrafi zachwycać. Jarosław Staśkiewicz
- Luksemburski inwestor planuje utworzyć tu polsko-niemieckie muzeum - zapowiada Łukasz Karpiński, który prowadzi projekt w imieniu spółki Globucor Luxembourg Polska. - Proszę uwierzyć, to nie jest żaden sen czy bajka.

- Firma Globucor Luxembourg Polska Sp. z o o uprzejmie informuje, iż przystąpiła do prac projektowych związanych z planowaną odbudową Zespołu Pałacowo-Parkowego w Kopicach, Gmina Grodków woj. opolskie. Projekt zakłada utworzenie z w/w kompleksu w całości (park 55 ha + pałac) muzeum o planowanym statusie Polsko – Niemieckiego Muzeum Narodowego.

Tak brzmi komunikat, które firma rozesłała w czwartek po południu do mediów i samorządów w województwie opolskim.

- Mamy również kilka innych pomysłów, których jeszcze nie możemy zdradzić. Szczegółowe informacje na etap terminów i poszczególnych etapów projektu przekażemy podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim 26 stycznia - dodaje Łukasz Karpiński.

- To nie jest żaden sen czy bajka, choć wiem od kilku osób, z którymi rozmawiałem, że uważają nas dla wariatów. Ale proszę uwierzyć: to jest jedyny ratunek dla Kopic, a żaden hotel czy inne tego typu przedsięwzięcie w tym miejscu nie powstanie, bo wymaga zbyt wielu nakładów i nie ma szans, żeby taka inwestycja się zwróciła - tłumaczy przedstawiciel inwestora.

- Wystąpiliśmy już do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremiera Piotra Glińskiego, o nadanie kompleksowi w Kopicach statusu muzeum narodowego i o to samo będziemy wnioskować do rządu niemieckiego - dodaje Łukasz Karpiński.

Nie ukrywa też, że do realizacji projektu oprócz pieniędzy inwestora potrzebne będzie wsparcie z innych źródeł, np. funduszy europejskich czy fundacji.

Spółka Globucor Luxembourg Polska należy w większości do zarejestrowanego w Luksemburgu funduszu Globucor Luxembourg, który zajmuje się inwestycjami na rynku nieruchomości.

Przypomnijmy: pałac w Kopicach, kupiony przez Schaffgotschów i przebudowany w połowie XIX wieku, należał do najpiękniejszych obiektów na Śląsku.

Niestety, po 1945 roku cały kompleks parkowo-pałacowy stopniowo zamieniał się w ruinę. W 1990 roku naczelnik gminy Grodków sprzedał pałac za symboliczną kwotę krakowskiemu biznesmenowi, a ten pozostawił go na pastwę losu.

Szansa na jego uratowanie pojawiła się dopiero w 2008 roku, gdy obiekt odkupiła śląska firma Zarmen, potentat na rynku inwestycji w przemyśle.

Ambitne projekty utworzenia tu kompleksu rekreacyjnego pozostały jednak na papierze. Firma wycofała się z planów, tłumacząc to powstawaniem w sąsiedztwie kopalni żwiru, a po kilku latach Zarmen wystawił obiekt na sprzedaż.

Kompleks parkowo-pałacowy został sprzedany prawdopodobnie w ubiegłym roku. Spółka, która jest jego właścicielem, została zarejestrowana w maju 2016 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska