Polacy szukają wypoczynku w lesie, a naukowcy badają nasze zachowania. Konferencja w Brzegu

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Leśnicy i naukowcy dyskutowali o tym, jak pogodzić funkcje lasu: gospodarczą, przyrodniczą i turystyczną.
Leśnicy i naukowcy dyskutowali o tym, jak pogodzić funkcje lasu: gospodarczą, przyrodniczą i turystyczną. Archiwum BULiGL
Czego najbardziej obawia się turysta w lesie? Że się zgubi! - to nie żart, ale wnioski z ankiet przeprowadzonych wśród Polaków szukających odpoczynku na terenach leśnych. O tym jak pogodzić bezpieczeństwo turystów i ochronę lasu dyskutowali na zamku w Brzegu naukowcy i leśnicy z Warszawy, Poznania i Wrocławia.

Leśnicy z Brzegu od lat współpracują m.in. z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, a wspólna konferencja miała pomóc w lepszym zrozumieniu potrzeb turystów. Jak podkreślała Anna Pikus z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, turyści coraz częściej odwiedzają tereny leśne, szukając tu z jednej strony ciszy, spokoju i relaksu, a z drugiej możliwości aktywnego spędzenia czasu.

Dlatego w katalogu potrzeb przebadanych turystów są takie aktywności jak bieganie, jazda na rowerze i możliwość fotografowania ale również najróżniejsze survivale czy... slalom na desce snowboardowej między drzewami po ściółce pokrytej liśćmi.

- Naszym zadaniem jest wychodzenie naprzeciw istniejącym zjawiskom, ukierunkowanie ruchu turystycznego w takie miejsce, w których nie będzie to kolidowało m.in. z gospodarką leśną i pogodzenie konieczności zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i bezpieczeństwa lasu - podkreślała Anna Pikus.

Pierwszym zadaniem, które stoi przed Lasami Państwowymi jest inwentaryzacja wszystkich obiektów służących turystom w lesie.

- Jesteśmy obecnie na etapie ujednolicenia nazewnictwa. Nadleśnictw jest kilkaset, ale lasy są jedne więc powinniśmy mówić jednym językiem. W tym celu stworzyliśmy m.in. wspólne definicje obiektów, takich jak ścieżka rowerowa, miejsce odpoczynku, punkt widokowy, bo dotąd panowała tu duża dowolność - wymienia Anna Pikus. - Te definicje zostaną przekazane jednostkom w terenie i na ich podstawie zinwentaryzujemy istniejącą infrastrukturę turystyczną. A potem stworzymy turystyczną mapę lasów.

Konferencję w Brzegu zorganizował brzeski oddział Biura Urządzana Lasu i Geodezji Leśnej, który specjalizuje się w sporządzaniu planów gospodarowania lasem i jest autorem unikatowej koncepcji zagospodarowania turystycznego lasów dla Nadleśnictwa Świdnica.

OPOLSKIE INFO - 20.04.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska