Żeby nikt nie był głodny w Boże Narodzenie

  Żeby nikt nie był głodny w Boże Narodzenie

  Anna Józyk

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Niektórym organizacjom charytatywnym w powiecie brzeskim i namysłowskim zabrakło w tym roku pieniędzy na urządzenie świątecznych wieczerzy.
  Wigilie dla samotnych i ubogich tradycyjnie organizuje brzeska parafia. Opłatkiem będą się mogli także podzielić bezdomni w schronisku im. św. Brata Alberta w Pępicach.
  - Od dwóch tygodni każda osoba, która do nas przychodzi, zostaje tutaj na święta - mówi brat Ryszard, kierownik schroniska. - Wigilię bezdomnym organizujemy co roku, jak w normalnym domu. Z każdej wieczerzy mamy też zdjęcia, które wklejamy do kroniki. To taki nasz rodzinny album.

  Duszpasterstwo parafii Krzyża Świętego w Brzegu wieczerzę dla samotnych organizuje dzień wcześniej, ale równie tradycyjnie: z modlitwą, jasełkami i opłatkiem.
  Wigilijną kolację dla najuboższych aż na 250 osób, z udziałem lokalnych władz, organizuje też Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Brzegu.
  - Zasiądziemy przy wspólnym stole, przy świecach, będzie prawdziwie świątecznie - mówi dyrektor Bolesław Kapela. - Większość osób, które tego dnia ugościmy, żywi się u nas cały rok. Przychodzą do nas również na święta.
  Wigilijne spotkanie dla dzieci z najuboższych rodzin było już 13 grudnia w Domu Kultury w Namysłowie.

  - Dzieci przygotowały dla nas w tajemnicy jasełka. Wyszły tak ładnie, że planujemy występy w namysłowskich domach opieki - mówi Andrzej Zielonka, wolontariusz świetlicy opiekuńczo-wychowawczej.
  W przygotowania angażują się też harcerze i ośrodki pomocy społecznej. W tym roku jednak nie wszędzie znajdą się na to pieniądze. Tam, gdzie wigilii nie będzie, ubodzy dostaną pomoc.
  Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie przed świętami rozdaje dary zebrane przez parafialny zespół "Caritas". Zamiast wigilii, namysłowski Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizował dwustu dzieciom mikołajki.

  - Ostatni raz wigilia była u nas dwa lata temu. Wszystko zależy od pieniędzy, których i w tym roku zabrakło. Chcieliśmy chociaż w ten sposób sprawić radość dzieciakom - mówi kierownik OPS, Anna Gałczyńska. - Potrzebujący nie zostaną jednak zupełnie bez pomocy. Przedświąteczne zasiłki będą od 100 do 200 zł wyższe, w zależności od sytuacji rodziny.
  Brzescy harcerze 11 grudnia zorganizowali kwestę w supermarketach. Klienci po odejściu od kasy dzielili się zakupami.
  - Nie znaleźliśmy sponsorów wigilii dla ubogich, ale staramy się pomóc, jak możemy. Choćby w ten sposób - powiedział nam komendant hufca Zbigniew Kawecki. Szacuje, że paczek żywnościowych wystarczy dla 35 potrzebujących rodzin.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finałowego!

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finałowego!

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!