Dwujęzyczny dwumiesięcznik

  Dwujęzyczny dwumiesięcznik

  Michał Lewandowski

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Głogówek i jego partnerskie miasto Vbrno pod Pradziadem, wydają wspólnie polsko-czeskie czasopismo. Pieniądze dała Unia Europejska, ale tylko Polakom.
  Miał to być tak zwany projekt lustrzany, czyli identyczny po obu stronach granicy, tyle że Czesi się z niego wycofali - informuje Piotr Dancewicz, dyrektor Domu Kultury w Głogówku. - Czemu? Widać uznali, że inne projekty - a złożyli ich do Unii więcej od nas - są dla nich ważniejsze. Czasopismo się jednak ukaże, bo z góry założyliśmy, że wystarczy, gdy pieniądze dostanie tylko jedna strona - my albo Vbrno. Po prostu podzielimy się nakładem.

  Unia dała 60 tysięcy złotych, za które przez rok będzie wydawany dwumiesięcznik "Ludzie wokół Pradziada". Nakład przewidziany jest na półtora tysiąca sztuk. Czasopismo ma mieć format kieszonkowy i zawierać najważniejsze informacje o Głogówku, Vbrnie i okolicach tych miast.
  - Teksty będą w dwóch wersjach językowych: po polsku i po czesku - mówi Piotr Dancewicz. - Pismo kolportować będziemy bezpłatnie w obu krajach poprzez kluby sportowe, organizacje turystyczne, domy kultury itp.

  Pierwszy numer "Ludzi wokół Pradziada" jest już składany, a do końca lutego ma zejść z maszyn drukarskich.
  - Będzie w nim krótki zarys dziejów obu miejscowości, porady dla turystów chcących poznać najatrakcyjniejsze miejsca w regionie oraz informacje praktyczne, jak najprzydatniejsze adresy i telefony, miejsca parkingowe itp. - informuje Piotr Dancewicz. - Już teraz myślimy z Czechami o tym, żeby zwrócić się do Unii o przedłużenie finansowania czasopisma na następne lata. Kilka pierwszych numerów będzie dla nas testem, czego oczekują czytelnicy: Czy ma być tam więcej informacji dla turystów przyjezdnych, czy też raczej skupić się na tematach dotyczących życia mieszkańców Głogówka i Vbrna.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Gry On Line - Zagraj Reklama