Milion do ścieku

  Mirosław Dragon mdragon@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  W Praszce opłata za odprowadzanie ścieków wzrosła od kwietnia o ponad złotówkę za metr sześcienny. To najdrożej w całym powiecie!

  DROGA OCZYSZCZALNIA
  Budowa nowej oczyszczalni ścieków w Praszce ruszyła w 2000 roku. Inwestycja miała zostać ukończona po 2 latach i kosztować ok. 8 milionów złotych. Tymczasem oczyszczalnię oddano do użytku dopiero pod koniec 2004 roku, a jej ostateczne koszty sięgną ok. 14 milionów. Budową zajmowała się spółka, w której 34 proc. udziałów ma gmina. Spółka nie posiadała majątku, a poręczeń finansowych udzielała gmina. Jak ustalili inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli, kwota poręczeń sięga 12,8 mln zł, podczas gdy roczny budżet Praszki wynosi 16 mln zł.

  Ile płacą za wodę i odprowadzanie ścieków mieszkańcy powiatu oleskiego? (ceny netto za metr sześcienny)
           Woda         Ścieki
  Praszka          2,30 zł          4,50 zł
  Olesno          1,88 zł          3,12 zł
  Dobrodzień          1,92 zł          2,50 zł
  Gorzów Śląski          2 zł          4,11 zł
  (Gorzów Śl. korzysta z oczyszczalni ścieków w Praszce)  Najlepiej wcale się nie kąpać i nie prać - złości się pani Kazimiera, emerytka mieszkająca przy ul. Kościuszki. - Bo jak opłacić wszystko, mając 500 złotych emerytury?

  Opłata za metr sześcienny ścieków wynosi teraz 4,82 złote. Miesięcznie za wodę i ścieki można zapłacić nawet 200-300 złotych.
  Mieszkańcy Praszki szukają różnych sposobów, żeby ograniczyć zużycie wody. Pani Kazimiera kąpie się tylko raz w tygodniu. Pani Elżbieta wodą po kąpieli myje podłogi w mieszkaniu. Jej syn zmniejszył nawet w puszce sedesowej poziom wody, żeby mniej jej spływało po naciśnięciu spłuczki.

  Radny Andrzej Rychter uważa, że mieszkańcy Praszki płacą za brak wyobraźni włodarzy miasta, którzy wybudowali nierentowną oczyszczalnię.
  - Przecież ustalająca ceny firma "Goskom" oszacowała, że odprowadzanie ścieków powinno kosztować 9 złotych, żeby spłacić wszystkie kredyty - mówi Rychter.
  - To nieprawda, kosztowałoby to 9 złotych, gdybyśmy musieli naraz spłacić wszystkie kredyty, których terminy są przecież wydłużone - mówi Henryk Krześniak, prezes "Goskomu", ustalającego taryfy. - Rzeczywisty koszt odprowadzenia metra sześciennego ścieków to 7 złotych.
  Rychter podkreśla, że tylko w tym roku gmina musi dopłacić do ścieków milion zł. Nie dziwi to Henryka Krześniaka:
  - Od początku było wiadomo, że urząd miejski będzie musiał dopłacać do oczyszczalni - mówi prezes. - Przecież to duża inwestycja, na którą trzeba było wziąć kredyty.

  Najbardziej poszkodowani są zwykli mieszkańcy Praszki, którzy zapłacą teraz co miesiąc kilkadziesiąt złotych więcej.
  - Co mamy zrobić? - martwi się pani Mirosława. - Możemy poszemrać, ale i tak musimy zapłacić, bo inaczej odetną nam wodę albo i wyeksmitują z bloku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Gry On Line - Zagraj Reklama