Sielska Woda w gminie Lubsza. Nowa osada powstała na Opolszczyźnie

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Samorządowcy liczą, że jeśli właściciele działek przeniosą się do Sielskiej Wody, to i mieszkańców gminie przybędzie.
Samorządowcy liczą, że jeśli właściciele działek przeniosą się do Sielskiej Wody, to i mieszkańców gminie przybędzie. archiwum gminy
Sielska Woda położona między Lubszą a Dobrzyniem to niemal 10 hektarów terenu z 4 hektarami łowisk specjalnych, otoczony lasami Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, cichy, uroczy zakątek.

Wkrótce Sielska Woda stanie się oficjalnie otwartą pełnoprawną osadą - na 29 grudnia zaplanowano oficjalne odsłonięcie tablic wjazdowych z nazwami osady.

Wójt Lubszy, Bogusław Gąsiorowski, nie przypomina sobie, kiedy ostatnio w gminie tworzono zalążek nowej miejscowości. - Temat zainicjowali właściciele gruntów, którzy rozparcelowali je na działki i zaczęli sprzedawać. Jak się okazało chętnych kupców nie brakowało i za pierwszym domostwem zaczęły się pojawiać powoli kolejne, a na tym nie koniec. - Procedury trwały kilka miesięcy. Najpierw pomysł zaakceptowała rada gminy. Uzyskaliśmy zgodę starostwa, a że teren nowej osady pozostaje geodezyjnie w obrębie Dobrzynia, to nie było z tym większych problemów. Ostateczną akceptację dał rząd - relacjonuje wójt.

I tak w gminie Lubsza powstała nowa osada. Na razie jedyna. Samorządowcy liczą, że jeśli właściciele działek przeniosą się do Sielskiej Wody, to i mieszkańców gminie przybędzie. - Mamy świadomość, że to proces wieloletni, ale jest dobry początek, bo zaczęły tam się budować pierwsze domy - podkreśla wójt Gąsiorowski.

Kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy „Sielską Wodę” założyła trzy lata temu pochodząca z Lubszy rodzina Tomków. - Postanowiłem zainwestować tu pieniądze zarobione za granicą - mówi Marian Tomków. - Utworzyliśmy trzy kąpieliska, smażalnię ryb, bar, plac zabaw, boiska i miejsca noclegowe - opowiada.
Właściciele kompleksu postanowili „sprosić” do siebie sąsiadów, więc zaczęli dzielić teren na parcele na sprzedaż. Doprowadzili prąd i wodę. Zainteresowanie przerosło ich oczekiwania. Przez rok sprzedali 50 działek pod zabudowę jednorodzinną i domki rekreacyjne. Docelowo ma być ich niemal 170.

- Cisza spokój, widok na las i wodę, możliwość kontaktu z naturą - to przyciąga ludzi - ocenia Marian Tomków. - 80 procent nabywców działek to mieszkańcy Wrocławia, Jelcza-Laskowic, Oławy.

Lubsza to typowo wiejska gmina, pod względem obszaru - największa w województwie, bo zajmująca 212 km kw. powierzchni, z czego 90 km kw. to lasy. Jest też rzeka - zagrożenie, ale i atrakcja turystyczna i tym władze gminy upatrują szans na rozwój. Dotychczas Lubszę tworzyło 21 sołectw, z których największe to Lubsza a najmniejszy Śmiechowice i 10 przysiółków. Teraz doszła do tego jedna osada. - Przez ostatnie lata mieszkańców nam przybywało, dzięki temu, że przeprowadzali się do nas brzeżanie - mówi wójt Bogusław Gąsiorowski.

Według najnowszych danych Lubsza liczy 9050 mieszkańców. Wójt liczy, że jak Sielska Woda rozwinie się, to przybędzie nawet 100 kolejnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska