Sprawdzi się?

  Tomasz Wróblewski twroblewski@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Zmiany w głubczyckim pogotowiu. Telefon zgłoszeniowy od początku lutego odbiera dyspozytor w Kędzierzynie-Koźlu.
  Karetka nie jest wysyłana stąd do Głubczyc - zaznacza Krzysztof Waszkiewicz, szef pogotowia ratunkowego w Kędzierzynie-Koźlu.
  Zmiany zostały wprowadzone w centrum powiadamiania ratunkowego. Teraz dzwoniąc pod numer 999 z dowolnej części powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego lub głubczyckiego, usłyszymy dyspozytorkę dyżurującą przy szpitalu w Koźlu. Na razie dotyczy to sieci Telekomunikacji Polskiej. Już niedługo tak będą działać również połączenia realizowane poprzez innych operatorów.
  - Erka dotrze na pewno o czasie mimo tych zmian - zapewnia Waszkiewicz.

  Dyspozytor przyjmujący zgłoszenie w Kędzierzynie-Koźlu przekaże komputerowo kartę wyjazdową do Głubczyc. Jest na niej adres pacjenta potrzebującego pomocy i krótki opis choroby.
  - Zespół, który odbierze zgłoszenie, powinien je natychmiast potwierdzić i ruszyć do akcji - zaznacza lekarz. - Jeśli to nie nastąpi, po krótkiej chwili w Głubczycach rozlegnie się głośny dzwonek wzywający zespół karetki do potwierdzenia i natychmiastowego wyjazdu.
  Podobny system działa już na przykład w Brzegu. Do tamtejszego centrum kierowane są wszystkie telefony z rejonu Namysłowa, Grodkowa, Świerczowa. Karetki są jednak blisko miejsca zgłoszenia. Tak samo będzie w Głubczycach, gdzie nadal jeździ jedna erka i jedna karetka wypadkowa. W Kędzierzynie-Koźlu stacjonować będzie - jak do tej pory - jeden wóz reanimacyjny i dwa wypadkowe. Dyspozytorowi obsługującemu dwa powiaty łatwiej będzie rozdysponować wozy.

  - Już niedługo planujemy wyposażenie karetek w satelitarny system GPS, który ustala dokładne położenie - zapowiada Anatol Majcher, dyrektor szpitali w Kędzierzynie-Koźlu i Głubczycach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama