Nad jeziorem we Włodzieninie powstaną plaże

  Nad jeziorem we Włodzieninie powstaną plaże

  fot. Sławomir Draguła

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Nad jeziorem we Włodzieninie powstaną plaże

  ©fot. Sławomir Draguła

  - Chcemy z zalewu zrobić atrakcję turystyczną - mówi Józef Małek, wójt gminy Branice.
  Nad jeziorem we Włodzieninie powstaną plaże

  ©fot. Sławomir Draguła

  W gminie wyłożono właśnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Lewic i Włodzienina, miejscowości leżących nad oddanym w ubiegłym rokoku do użytku zbiornikiem retencyjnym.

  - Udało nam się uzyskać zgodę ministerstwa rolnictwa na odrolnienie 80 hektarów ziemi w pobliżu zbiornika - mówi Józef Małek, wójt Branic. - Chcemy je przeznaczyć na rekreację, budownictwo jednorodzinne i usługi.

  Gmina chce utworzyć plaże na południowo-zachodnim oraz północnym brzegu jeziora.

  - Nawieziemy piasek, być może powstanie wypożyczalnia sprzętu pływającego, mała gastronomia i domki kempingowe - mówi wójt Małek. Część terenów należy do Skarbu Państwa. Gmina chce je przejąć.

  - Nie powiem dziś kiedy rozpoczniemy budowę plaż, bo na razie nie mamy na to pieniędzy - mówi Józef Małek. - Musimy zrobić też dokumentację całego przedsięwzięcia. Ale szkoda by było, żeby nad takim pięknym jeziorem nie było turystyki. Być może oprzemy się na partnerstwie publiczno-prywatnym.

  Zalew we Włodzieninie to największy akwen w powiecie głubczyckim. Może pomieścić 5 mln 600 tys. metrów sześciennych wody. Jego powierzchnia przy normalnym piętrzeniu to 86 ha, natomiast podczas zagrożenia powodzią będzie o 15 ha większa. Atrakcją jest też zapora długa na 235 metrów i wysoka na 15.

  Jest jednak problem z czystością wody w jeziorze. Sanepid stwierdził tam bakterie coli. Wszystko dlatego, że ludzie spuszczają ścieki do rzeki Troi, która przepływa przez zalew.

  - Budujemy już kanalizację we wsiach leżących nad Troją. Gotowa będzie za rok. Wtedy problem zanieczyszczeń powinien zniknąć - mówi Józef Małek.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Wszystkie komentarze (9) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo