Fuzja coraz bliżej

  Rafał Baran rbaran@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Do końca roku zapadnie ostateczna decyzja o połączeniu szpitali w Kędzierzynie-Koźlu i Branicach. Podejmą ją radni powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.
  Prace nad scaleniem obu placówek trwają już od kilku miesięcy. Dwie komisje działające przy kędzierzyńskiej radzie (zdrowia oraz infrastruktury) już pomysł zaopiniowały pozytywnie. Kolejnym organem, który ma zająć stanowisko w tej sprawie jest Rada Społeczna Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu. Musi ona zmienić status ZOZ-u, by możliwe było funkcjonowanie razem z placówką w Branicach.
  - Wszystko jak na razie idzie w dobrym kierunku - mówi Anatol Majcher, szef ZOZ-u w Kędzierzynie-Koźlu i jednocześnie dyrektor szpitala w Branicach. - Mam nadzieję, że radni na sesji 28 grudnia zgodzą się na połączenie obu lecznic.
  - Z naszej strony nie zdarzyło się nic, co mogłoby zatrzymać proces fuzji szpitali - twierdzi Ewa Rurynkiewicz, wicemarszałek Opolszczyzny. To właśnie samorządowi wojewódzkiemu podlega branicki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. - Nasi radni odpowiednią uchwałę podjęli już w listopadzie i teraz kolejny ruch należy do samorządowców z Kędzierzyna-Koźla.
  Po ewentualnym połączeniu obu placówek, będą one miały wspólną obsługę techniczną i administrację. Dzięki temu mają się obniżyć koszty ich funkcjonowania. Pacjenci - jak zapewniają samorządowcy - nie odczują żadnych negatywnych skutków takiej decyzji.
  - Zmieni się organizacja lecznic, a nie zakres świadczonych usług - zapewnia marszałek Rurynkiewicz.
  Także personel szpitala w Branicach nie powinien mieć powodów do obaw. Każdy z pracowników otrzyma propozycję zatrudnienia w kędzierzyńskim ZOZ-ie.
  Krowy za długi
  Dług branickiego szpitala (szacowany na około 8 milionów złotych) ma być spłacony pieniędzmi ze sprzedaży gospodarstwa rolnego w Michałkowicach. Pięćset czternaście hektarów ziemi, sto dwadzieścia krów mlecznych, trzoda chlewna, maszyny rolnicze i budynki - za to wszystko samorząd województwa chce minimum 11 milionów złotych. Pieniądze, które zostaną po spłaceniu długu, mają być przeznaczone na niezbędne remonty budynków należących do szpitala.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Niezwykła książka kulinarna w prezencie!

  Niezwykła książka kulinarna w prezencie!

  Festiwal Książki już za 3 miesiące w Opolu!

  Festiwal Książki już za 3 miesiące w Opolu!

  Nie daj się okraść w sieci

  Nie daj się okraść w sieci

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.