Nic za darmo

Tomasz Wróblewski [email protected]
Stowarzyszenia sportowe, które finansuje miasto, będą płacić za wynajem obiektów sportowych. Do tej pory nie płaciły.

Kto zapłaci
W Kędzierzynie-Koźlu z pomocy miasta korzysta osiem stowarzyszeń i organizacji prowadzących działalność sportową. W tym roku na ich działalność przeznaczono z budżetu 410 tysięcy złotych. Pieniądze trafiły do MMKS-u Kędzierzyn-Koźle, Amatorskiego Klubu Sportowego "As", Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej "Blachowianka", Uczniowskich Klubów Sportowych: "Olimpijczyka", "Szóstki" i "15", Kłodnickiego Towarzystwa Sportowego, Towarzystwa Sportowego "Odra". Trenerzy szkolą w nich kilkuset zawodników, między innymi w takich dyscyplinach jak siatkówka, lekkoatletyka, zapasy, piłka nożna, badminton.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wprowadzi cennik za korzystanie z gminnych obiektów sportowych. - Nic, tylko położyć wieniec i umrzeć - twierdzi Marek Skrzydlewski z Miejskiego Międzyszkolnego Klubu Sportowego w Kędzierzynie-Koźlu.

MMKS to największy klub działający w mieście. Korzysta z pływalni, stadionu na Kuźniczkach, hali sportowej. Na basenach, stadionach i boiskach zawodnicy klubu spędzają wiele godzin w miesiącu.
- Na razie za darmo - mówi Skrzydlewski. - Odpłatność może nas dobić.
Pieniądze, które MMKS dostał w tym roku od miasta (ponad 200 tysięcy złotych), wystarczają na opłacenie pracy trenerów oraz organizację zawodów. - Na więcej nie mamy - mówi trener.
To jedno z ośmiu stowarzyszeń, które do tej pory bezpłatnie mogły korzystać z obiektów sportowych.
- Zmiany wymusiło prawo - tłumaczy Piotr Gabrysz, zastępca prezydenta Kędzierzyna-Koźla. - Stowarzyszenia, które wygrały konkurs na szkolenie młodzieży, dostają pieniądze od gminy. Nie możemy ich dotować w ukrytej formie drugi raz.

Cennik obowiązywać będzie we wszystkich obiektach sportowych.
- Na razie trzeba płacić za korzystanie z pływalni czy lodowiska - informuje Dariusz Broj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kędzierzynie-Koźlu. - Wkrótce wprowadzimy go w hali sportowej przy alei Jana Pawła II, a następnie na stadionach.
Jaka to będzie odpłatność, na razie nie wiadomo.

- Stowarzyszenia, które realizują zadania zlecone przez gminę, będą miały pierwszeństwo w korzystaniu z obiektów MOSiR-u, a odpłatność będzie symboliczna - twierdzi wiceprezydent.
Gmina zapewnia, że w przyszłym roku da więcej pieniędzy na konkurs dla stowarzyszeń krzewiących kulturę fizyczną wśród młodzieży. To powinno pokryć wydatki za wynajem.
- Chcemy stowarzyszeniom dać 150 tysięcy złotych więcej niż w tym roku - mówi Piotr Gabrysz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska