Gmina da i zabierze

  Fot. Daniel Polak

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Lekkoatleci w ciągu roku spędzą na stadionie około 500 godzin. Na zdjęciu Bartosz Chrustowski w czasie treningu (z lewej) i jego szkoleniowiec Juliusz

  Lekkoatleci w ciągu roku spędzą na stadionie około 500 godzin. Na zdjęciu Bartosz Chrustowski w czasie treningu (z lewej) i jego szkoleniowiec Juliusz Czerw. ©Fot. Daniel Polak

  Stowarzyszenia i kluby sportowe finansowane przez miasto będą płaciły za wynajem stadionów i hali przy al. Jana Pawła II.
  Lekkoatleci w ciągu roku spędzą na stadionie około 500 godzin. Na zdjęciu Bartosz Chrustowski w czasie treningu (z lewej) i jego szkoleniowiec Juliusz

  Lekkoatleci w ciągu roku spędzą na stadionie około 500 godzin. Na zdjęciu Bartosz Chrustowski w czasie treningu (z lewej) i jego szkoleniowiec Juliusz Czerw. ©Fot. Daniel Polak

  Opłaty będą wprowadzone najprawdopodobniej od pierwszego marca. Wtedy mają bowiem zacząć obowiązywać nowe umowy, które gmina podpisze z klubami i stowarzyszeniami. Mają one jeszcze niespełna dwa tygodnie na złożenie swych ofert w konkursie na zadania sportowe, które gmina chce prowadzić. Dzięki nim uda się określić, jakie są potrzeby klubów.

  - Sekcja lekkiej atletyki przez około 500 godzin w ciągu roku będzie korzystała z miejskich obiektów - szacuje Marek Skrzydlewski z Miejskiego Międzyszkolnego Klubu Sportowego.
  Licząc, że godzina treningu na kędzierzyńskim stadionie kosztuje około 15 złotych, tylko lekkoatleci musieliby wydać na sam tylko wynajem 7,5 tysiąca złotych.
  - To nierealne. Nie stać nas na to - uważa Skrzydlewski.

  Władze gminy jednak uspokajają - pula pieniędzy przyznawana na działalność sportową będzie w tym roku większa.
  - Właśnie o te koszty, które kluby poniosą na wynajem na przykład stadionów - twierdzi wiceprezydent miasta Piotr Gabrysz.
  Dzięki temu gmina będzie mogła określić rzeczywiste potrzeby klubów działających w mieście. Oprócz tego po raz pierwszy w historii miasta dowiemy się, ile naprawdę kosztuje utrzymanie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i jakie ewentualne zyski może przynieść jego działalność.

  Urzędnicy twierdzą, że mając te wszystkie informacje uda im się maksymalnie wykorzystać wszystkie obiekty. Nowym opłatom uważnie przyglądają się także kluby, które do tej pory dzierżawiły stadiony od gminy. Tak jest w przypadku Towarzystwa Sportowego "Odra".
  - Miesięczne opłaty grubo przekraczają dwa tysiące złotych - mówi Zygmunt Derej, prezes "Odry". - Reklamy, które wiszą wokół stadionu, przynoszą pewne pieniądze, ale musimy się zastanowić, co bardziej się opłaca: dzierżawa czy najem - kończy prezes.
  ILE TRZEBA ZAPŁACIĆ
  Godzina treningu, w zależności od klasy stadionu, kosztuje od 5 do 15 zł. Tyle zapłacą gminne jednostki organizacyjne i organizacje pozarządowe, realizujące zadania publiczne gminy. Skorzystanie z szatni przy boisku to koszt dodatkowych 10 zł. Organizacja zawodów, na które publiczność wejdzie za darmo, to wydatek od 15 do 30 zł za godzinę. 50 złotych kosztuje wynajęcie obiektu na imprezy komercyjne. Sportowcy niezrzeszeni i pozostałe organizacje zapłacą średnio dwa razy drożej.
  Miasto ustaliło również ceny za korzystanie z miejskiej hali sportowej przy al. Jana Pawła II 29. Za wynajęcie na godzinę głównego parkietu trzeba zapłacić od 20 do 70 złotych. Tańsze jest skorzystanie z salki zapaśniczej i karate oraz holu głównego (od 10 do 25 złotych). Za rozegranie jednego meczu ligowego, czyli skorzystanie z głównego parkietu i widowni, Mostostal Azoty zapłaci 700 złotych. Koncert trwający do ośmiu godzin oznacza dla organizatora wydanie 1500 złotych. Jednodniową wystawę lub giełdę można w holu hali sportowej zorganizować za 1000 złotych. Do wynajęcia w hali są również: salka konferencyjna, pomieszczenia biurowe, miejsca parkingowe, garaże i pomieszczenia pod działalność handlową. Tańsze będzie korzystanie z hali przez gminne jednostki organizacyjne i organizacje pozarządowe realizujące zadania publiczne gminy. Wysokość stawek zależy również od godzin, w których korzysta się z obiektu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama