Chuliganom "stop"

  Fot. Piotr Król

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Dość chamstwa w autobusach! - mówią kierowcy i kontrolerzy biletów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Kędzierzynie-Koźlu.
  Wczoraj kilka minut po godzinie 10.00 rozróbę w autobusie linii nr 2 urządziło dwóch mężczyzn w wieku 19 i 20 lat. Wulgarne odzywki i agresywne zaczepki zakłócały podróż innym pasażerom. Chuligani spuścili z tonu, gdy w autobusie pojawili się kontrolerzy agencji ochroniarskiej Arsen, współpracującej z MZK.
  - Nasi pracownicy zareagowali zdecydowanie - mówi Izabela Krauze z Arsena. - Autobus zboczył z trasy i obaj delikwenci zostali odwiezieni na policję. Okazało się jeszcze, że nie mają biletów.

  Agresywni pasażerowie to istna plaga w miejskiej komunikacji. Dlatego przewoźnik postanowił wypowiedzieć im zdecydowaną wojnę.
  - To inicjatywa samych kierowców - wyjaśnia Jerzy Sadyk, kierownik szoferów MZK. - Nie mieliśmy innego wyjścia, musieliśmy zareagować stanowczo.
  Powód? Rosnąca liczba aktów wandalizmu i agresji w autobusach. Najniebezpieczniejsze linie to "jedynka" i "dwójka", łączące Koźle z osiedlami Azoty i Piastów.
  - Wieczorami i w weekendy, gdy młodzież wraca z zabaw i dyskotek, dochodziło nawet do palenia papierosów i picia wódki w autobusach. Zazwyczaj takim zachowaniom towarzyszyły wulgarne okrzyki w stronę niegodzących się na to pasażerów - opowiada kierownik Sadyk. - Ludzie najczęściej bali się jednak zadzierać z bezczelnymi opryszkami i o interwencję prosili kierowców.

  Kontrolerzy z Arsena i kierowcy z MZK ustalili, że każde podejrzane zachowanie będzie się spotykało z ich zdecydowaną reakcją. Chuligani będą proszeni o opuszczenie wozu, a w razie odmowy odwożeni prosto na najbliższy posterunek policji.
  - Najczęściej bezczelni i agresywni pasażerowie to gapowicze - mówi Izabela Krauze. - Posiadanie biletu nie upoważnia jednak nikogo do zakłócania porządku i łamania przepisów - zaznacza.
  Zdecydowana postawa pracowników MZK wobec wandalizmu i chamstwa już przynosi efekty.

  - Liczba takich zdarzeń zmalała, bo po mieście rozeszła się fama, że reagujemy na nie ostrzej niż dotychczas - zapewnia Jerzy Sadyk.
  Żeby walka z agresorami była skuteczna, a jednocześnie nie narażała kontrolerów biletów na zarzut łamania praw pasażerów, przeszli oni kilka dni temu szkolenie, które przeprowadzili kędzierzyńsko-kozielscy policjanci.
  MOGĄ POUCZAĆ
  Działania kontrolerów w stosunku do agresywnych pasażerów mogą się ograniczyć jedynie do słownych pouczeń.
  - Żadna osoba cywilna nie ma prawa stosować siły wobec innych ludzi - zapewnia podkom. Marzena Kordaczuk-Wąs z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu. - Jeśli słowa nie skutkują, kontrolerzy powinni wezwać naszych funkcjonariuszy lub podjechać autobusem pod komisariat.

  SONDA
  Czy ludzi zachowujących się agresywnie należy wyrzucać z autobusów? - zapytaliśmy mieszkańców Kędzierzyna-Koźla

  Eugeniusz Mrówczyński:
  - Jestem za! Uważam, że przewoźnik powinien zadbać o to, żeby porządni obywatele mogli czuć się bezpiecznie jadąc autobusem. Reakcja ze strony kierowcy lub kontrolera powinna być szybka i stanowcza. Najbardziej agresywnych powinno się od razu dowozić na policję.

  Rafał Banasik:
  - Często jeżdżę autobusami i myślę, że to dobry pomysł. Płacąc za bilet wymagam zapewnienia mi bezpieczeństwa. Osoby wulgarne i zachowujące się źle powinny być wypraszane z autobusu, a w poważnych sytuacjach kierowca powinien zawozić je na policję.

  Paweł Zdon:
  - Myślę, że pomysł jest dobry, ale mam jedno zastrzeżenie. Obawiam się, iż to "prawo" może być nadużywane i czasami kontrolerzy bądź kierowcy mogą wypraszać młodych ludzi tylko ze względu na to, że są młodzi i zachowują się nieco inaczej niż ludzie starsi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!