Rady od najlepszych

  Rafał Baran rbaran@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Samorządowcy i policjanci zastanawiali się w piątek, jak poprawić stan bezpieczeństwa w gminach powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.
  Spotkanie odbyło się w Polskiej Cerekwi. Miejsce wybrano nieprzypadkowo - to najbezpieczniejsza gmina wiejska w Polsce. Zwyciężyła w III edycji ogólnopolskiego konkursu "Bezpieczna gmina", organizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
  - Swoimi doświadczeniami i pomysłami chcielibyśmy się podzielić z innymi - mówi wójt Krystyna Helbin.
  A jest się czym dzielić. Miejscowi policjanci już pięć lat temu wprowadzili program poprawiający bezpieczeństwo mieszkańców gminy.
  Zaczęło się od pogadanek z dziećmi, spotkań z mieszkańcami. Razem z miejscowymi handlowcami udało się uruchomić systemy alarmowe w miejscowych sklepach. Takie same alarmy pojawiły się w szkołach. By zagospodarować czas wolny młodym ludziom, stworzono siłownię, a szkoły proponują im zajęcia pozalekcyjne. Policjanci, dzięki przychylnemu spojrzeniu miejscowych radnych, w ciągu czterech lat otrzymali sprzęt i pomoc warte prawie 250 tys. zł.
  - Najważniejsza jest jednak dobra współpraca z lokalną społecznością, instytucjami i organizacjami - podkreśla aspirant sztabowy Mirosław Andrejczuk, kierownik rewiru dzielnicowych w Polskiej Cerekwi.
  Gdy uczeń sprawia problemy w szkole, jego rodziców odwiedzają nauczyciele w towarzystwie policjanta. Rozmawiają z opiekunami o kłopotach dziecka i sposobach ich rozwiązania.
  - Niektóre pomysły są bardzo interesujące - przyznaje Paweł Ryborz, przewodniczący rady gminy Cisek. - Współpracy policji ze szkołami, kontaktom policjantów z ludźmi warto się przyjrzeć bliżej i wprowadzić także u nas.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama