Mieszkajmy zdrowo

  S3awomir Dragu3a sdragula@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Wlaściciele kedzierzynsko-kozielskich domów, garazy i altan, którzy usuwają azbest ze swoich posesji, mogą liczyc na dofinansowanie z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  Miasto rekompensuje poniesione wydatki do wysokości 70 proc., ale daje nie wiecej niz 4 tysiące zl.
  - Jednym z podstawowych warunków uzyskania dofinansowania jest poinformowanie prezydenta miasta o tym, ze azbest jest na naszej posesji - tlumaczy Jan Kwiczak, kierownik Wydzialu Ochrony Środowiska i Infrastruktury Urzedu Miasta w Kedzierzynie-KoLlu.

  Kazdy, kto chce otrzymac doplate, musi tez przedstawic tytul wlasności obiektu, udokumentowac przeprowadzone prace związane z usunieciem niebezpiecznego materialu i poniesione na nie wydatki.
  - Azbestu wlaściciel posesji nie moze sie pozbyc sam - wyjaśnia Jan Kwiczak. - Musi to zrobic specjalistyczna firma, która ma pozwolenia na takie prace oraz przewóz i utylizacje niebezpiecznej substancji.
  Mieszkancy, które chcą usunąc azbest, muszą zglosic to w wydziale ochrony środowiska i infrastruktury urzedu miasta. Inspektor budowlany sprawdzi, czy niebezpieczne materialy rzeczywiście znajdują sie na terenie danej posesji. Jeśli tak, bedzie mozna przystąpic do rozbiórki. Pracownicy wydzialu sprawdzą tez prawdziwośc wykonania prac.

  - Doplaty mogą otrzymac tylko osoby fizyczne - zaznacza kierownik Kwiczak. - Natomiast na przyklad wspólnoty mieszkaniowe mogą sie starac o uzyskanie dofinansowania z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zasadach ogólnych.
  TU PYTAJ O SZCZEGÓLY
  Informacji o zasadach i trybie udzielania dofinansowania udziela Wydzial Ochrony Środowiska i Infrastruktury UM, ul. Piastowska 15, tel. 40-50-385.

  RAKOTWÓRCZE WLÓKNA
  Azbest nazywany jest cichym mordercą. Jego wlókna rozpylone w powietrzu i wdychane wraz z nim są przyczyną śmiertelnych chorób: pylicy azbestowej, czyli azbestozy, raka pluc i miedzybloniaka. Przetwórstwo azbestu
  i stosowanie wyrobów azbestowych jest niebezpieczne dla zdrowia, poniewaz surowiec ten w stanie suchym latwo ulega rozpyleniu. Po przedostaniu sie do organizmu trwale utrzymuje sie w plynach ustrojowych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama